Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Knihou roku v tradiční anketě LN se stalo životopisné dílo o Ivanu Magorovi Jirousovi

Kultura

  20:30
PRAHA - Novinář Marek Švehla napsal nejhodnotnější knihu roku 2017. Jeho životopisné dílo o Ivanu M. Jirousovi zvítězilo ve 27. ročníku obnovené ankety LN Kniha roku.

Marek Švehla (uprostřed) přebírá od vedoucího přílohy Orientace LN Petra Kamberského (vlevo) cenu za první místo v anketě Kniha roku LN 2017. foto:  David Neff, MAFRA

Více čtěte v sobotních lidových novinách

Pořadí na dalších místech, rozhovor s vítězným Markem Švehlou i všech 192 odpovědí i s komentáři respondentů ankety najdete ve velké, dvanáctistránkové příloze sobotních Lidových novin.

Kniha roku LN, velká dvanáctistránková příloha.

Ivan Martin Jirous, jedna z nejvýraznějších postav české nejen undergroundové kultury, se potřetí vrací do čela ankety Kniha roku Lidových novin. V roce 1998 „Magor“ Jirous triumfoval souhrnným vydáním svých básní Magorova summa, v roce 2006 pak souborem Magorovy dopisy (listy z vězení, v němž seděl za totality celkem pětkrát) a letos, byť už ne coby autor, potřetí: knihou roku se stala monumentální životopisná studie Magor a jeho doba od novináře Marka Švehly.

Ačkoli se biografie dostala na pulty až poslední říjnový víkend a uzávěrka ankety byla o pouhých pět týdnů později, stala se jednou z nejvýraznějších událostí literární sezony. Magor získal 24 hlasů, což tuto knihu řadí na druhé místo v historii ankety.

Podle Marka Švehly, reportéra týdeníku Respekt, zůstává Jirous tajemnou figurou: „Například fakt, že přišel o svou ideální ženu – první manželku Věru – tím, že mu ji přebral jeho nejbližší kamarád Jiří Němec. Jirous se na něj přitom nejen nerozhněval, ale ještě víc se k němu poté přimkl. To jsou pozoruhodné okamžiky.“

Jak uctít Ivana Magora Jirouse? Marek Švehla, který vyhrál v anketě LN Kniha...
Jako v dobách undergroundu. Moderátorky ankety LN Kniha roku Johana Švarcová...

S neuvěřitelnou péčí o detail

192 odpovědí, z nichž jsou sestaveny výsledky

Lidové noviny letos oslovily na 400 respondentů – spisovatele, vědce, překladatele, kritiky, umělce, nakladatele, ekonomy, právníky i politiky – s prosbou, aby jmenovali jednu až tři letošní knihy, které považují ze své četby za nejhodnotnější. Hlasování se uzavřelo 30. listopadu 2017. Do té doby jsme obdrželi 192 odpovědí, z nichž jsou sestaveny výsledky.

Na titulu Švehlovy knihy je podstatná i jeho druhá část – „...a jeho doba“. Autor líčí Jirousův život v širokém kontextu kulturního a politického dění v tehdejším Československu. S až neuvěřitelnou péčí o každý detail provádí současného čtenáře vším podstatným, co se zejména během normalizace v neoficiální kultuře dělo a jak konkrétně postupovaly represivní složky státu.

Anketa Kniha roku Lidových novin vznikla v roce 1928 k desátému výročí republiky. Zanikla tak jako celý list po únoru 1948. Obnovena byla počátkem devadesátých let spolu s celými novinami.

Kniha roku je od svého založení anketou, v níž odpovídají výrazní lidé různých oborů od spisovatelů po bankéře, od literárních kritiků po politiky. Redakce letos oslovila na čtyři stovky respondentů, v termínu jich své odpovědi zaslala zhruba polovina a celkem zmínili přes tři stovky titulů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!