Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knihu roku v anketě LN vyhrál Martin Reiner s románem Básník

Kultura

  16:37aktualizováno  21:24
PRAHA - Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se letos stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném, kterou vydal Torst. Letošní vítěz získal nejvíce hlasů v celé čtyřiadvacetileté historii obnovené ankety.

Knihu roku v anketě LN vyhrál Martin Reiner s románem o Ivanu Blatném foto: ArchivMAFRA

Druhé místo získal titul Havel diplomata a spisovatele Michaela Žantovského, který vydalo Argo, a třetí životopis Suzanne Renaudové Petrkov 13 autorky Lucie Tučkové vydaný v Pasece.

Nenechte si ujít sobotní vydání Lidových novin

 • Výsledky prestižní ankety Lidových novin, nejstaršího českého deníku, budou vyhlášeny v pátek večer a kompletně budou zveřejněny v sobotním vydání Lidových novin.
 • Knize roku bude věnována příloha Orientace.
 • „Zájem o kulturu a zvláště o literaturu je součástí genetického kódu Lidových novin. Jsem rád, že se letošní ankety zúčastnilo více než 200 osobností. Chápu to jako uznání pro anketu, přílohu Orientace a Lidové noviny,“ dodává ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov.

V první desítce je ještě několik tuzemských autorů - na čtvrtém místě je knížka Evy Zábranové Flashky, na pátém místě román Václava Kahudy Vítr, tma a přítomnost, šestý je Marek Šindelka s knihou Mapa Anny, na sedmém až osmém místě jsou knížka Alice Horáčkové Beatnická femme fatale a titul Hlučná samota - 100 let Bohumila Hrabala od Petra Kotyka a jeho spolupracovníků. Na devátém místě je románová prvotina Altschulova metoda, kterou pod pseudonymem Chaim Cigan napsal Karol Sidon.

Nevšední životní příběh

Martin Reiner, který až do roku 2006 používal po svém adoptivním otci příjmení Pluháček, vedl od 90. let nakladatelství Petrov, to v roce 2006 nahradilo menší nakladatelství Druhé město. S poezií Blatného se potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat. Již počátkem 90. let měl připravenou k vydání jeho monografii.

Knihu Martina Reinera si můžete objednat ZDE:

Spisovatel Jáchym Topol při vyhlašování výsledků ankety LN Kniha roku 2014.
Na devátém místě ankety LN Kniha roku se umístila románová prvotina Altschulova...
Mezi oceněnými v anketě Lidových novin Kniha roku byl i bývalý redaktor Daniel...
Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se letos stala publikace...

Přes vlastní pozdější nakladatelské aktivity na čas práci na knize o Blatném upozadil, ale od roku 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Reiner byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů. Stál také za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví. V listopadu za knihu dostal Cenu Josefa Škvoreckého.

Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se letos stala publikace...

„Když jsem loni na stejném místě jako vydavatel vítězné knihy přebíral cenu za Bohdana Chlíbce, bylo to snad jen čtrnáct dní poté, co jsem odevzdal do nakladatelství Torst rukopis svého románu o Ivanu Blatném. Po těch letech práce na knize mě jímaly dosti euforické pocity a s nimi se dostavovaly i různé rozverné myšlenky. Třeba jak by to bylo hezké, kdybych tu stál za rok znovu, ale tentokrát jako autor. Skutková podstata nakonec byla naplněna... a já z toho mám upřímnou radost, protože anketu Lidových novin o Knihu roku považuji za nejprestižnější ocenění u nás,“ řekl Martin Reiner.

 • Tradice ankety, spojená se jménem Karla Čapka, vznikla už v roce 1928, obnovena byla v roce 1991.
 • Letos v ní hlasovalo přes 200 spisovatelů, překladatelů, editorů, literárních kritiků, humanitních i přírodních vědců a jiných osobností literárního a veřejného života.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!