Po předloňském vítězství románu Zatím dobrý Jana Nováka se jedná teprve o druhého beletristického vítěze v šestileté historii knižních cen Magnesia Litera. Simion Výtažník, román popisující život v jednom osmipatrovém paneláku v rumunském Bacau, získal rovněž Literu za překladovou literaturu, když uspěl vedle románu Portrét dámy Henryho Jamese v překladu Kateřiny Hilské a Vystěhovalců W. G. Sebalda převedených Radovanem Charvátem.
Magnesia Litera 2007 |
Kniha roku |
Nejlepší básnickou sbírkou loňského roku se stala Oblast ticha Stanislava Dvorského, vydaná Knihovnou Jana Drdy. Uspěla v konkurenci Zahrady s jabloněmi a dvěma křesly Ladislava Zedníka a Sopek a tratí Aleny Nádvorníkové.
Letos poprvé udělovanou Literu za publicistiku získala Petra Procházková za „deset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra“ s názvem Proměněné sny, jež publikoval brněnský Host. Mezi nominovanými byla také kniha Vládneme, nerušit! Erika Taberyho a svazek Proměny sudetské krajiny vydaný sdružením Antikomplex.
V žánrově blízké kategorii Litera za naučnou literaturu byly nominovány i katalog k výstavě V barvách chorobných – idea dekadence v českých zemích z per Otto M. Urbana, Daniela Vojtěcha a Miloše Merhauta a kniha Proměna českých zemí ve středověku Jana Klápštěho. Vítězem se však stala Zamrzlá evoluce aneb Je to jinak, pane Darwin Jaroslava Flegra, již vydalo nakladatelství Academia.
Litera za péči o Holanovo dílo
V dalších dvou beletristických kategoriích byli oceněni rovněž čeští autoři. Literu pro objev roku získal román Davida Zábranského s názvem Slabost pro každou jinou pláž, který vydalo nakladatelství Argo a jenž předčil prózu Je hlína k snědku? Jakuby Katalpy a básnickou sbírku Mikuláše Bryana Kolem lámání. O Literu za knihu pro děti a mládež se ucházely Kouzelný svět Gabriely Pavla Brycze a Tomáš Garrigue Masaryk Renáty Fučíkové, vyvolena ovšem byla kniha Myši patří do nebe Ivy Procházkové, již publikoval Albatros.
V závěru loňského roku spatřila světlo světa opulentní Encyklopedie knihy Petra Voita. Ani ona, ani beletrie rakouského autora Thomase Bernharda, vydaná v edici Střed nakladatelství Prostor, ovšem Literu za nakladatelský čin nezískala. Ta totiž patří edici Dějiny filosofie nakladatelství OIKOYMENH.
Literu za přínos české literatuře získal Vladimír Justl „za edici Holanových spisů s přihlédnutím k celoživotní péči o dílo tohoto významného českého básníka“.