Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Knižní tipy: vyvrcholení Murakamiho trilogie i pohádky se Sopkovými ilustracemi

Kultura

  15:30
Třetí díl trilogie japonského spisovatele Haruki Murakamiho, nazvaný jednoduše 1Q84: Kniha 3, je jednou z mnoha očekávaných novinek předvánočního knižního trhu. Těšit se mohou i milovníci detektivek a dětských knížek s originálními ilustracemi.

Jan Jařab: Tajemství strýce Erika foto: Reprofoto

Haruki Murakami: 1Q84 (Kniha 3)
Kniha číslo 3 při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení. Opět se tu představují hrdinové z předchozích dílů, odehrávajících se v jiném světě roku 1Q84. Mladý matematik a spisovatel Tengo Kawana se pokusí definitivně vyřešit vztahy s otcem, jeho dávná láska naopak prožívá období velkých změn a pouští se do krajně nejistého podniku. Mnohovrstevný děj románu pomalu, ale neodvratně spěje ke svému rozuzlení a konci. Anebo k novému začátku…?

ČTĚTE TAKÉ

Raymond Carver: Slon a dvacet povídek

Raymond Carver: Slon a dvacet povídek
V pořadí čtvrtý z pěti svazků Carverových povídek, které vydává nakladatelství Volvox Globator, přináší nejstarší autorovy publikované texty včetně úplné první povídky, která mu vyšla ve 22 letech, a také pět povídek objevených v pozůstalosti. Knihu uzavírá blok sedmi povídek, které jsou vrcholem Carverova díla a stačily vyjít těsně před jeho smrtí v roce 1988. Z jednadvaceti zahrnutých titulů zde má českou premiéru dvanáct povídek. Raymond Carver (1938 – 1988) patří k nejuznávanějším americkým, ale i světovým autorům povídek. Pocházel z dělnické rodiny a publikovat začal až ve čtyřiceti letech. K jeho nejslavnějším povídkám patří Katedrála.

David Nicholls: Záskok

Humorný román anglického spisovatele a scénáristy, od nějž v češtině vyšly knihy Jeden den a Otázka za deset, se tentokrát odehrává v divadelním prostředí. V příběhu o tom, že i ti druhořadí občas dostanou hlavní roli, autor brilantně zúročuje své vlastní divadelní zkušenosti – v minulosti působil jako herec. Zatímco krásný a talentovaný Josh Harper jde z role do role ve filmu i na divadle a chystá se na kariéru v Hollywoodu, jeho méně obdařený kolega Stephen je odborníkem na mrtvoly v televizních kriminálkách. Štěstí se na Stephena usměje až v okamžiku, kdy má zaskočit za úspěšnějšího kolegu.

Kerstin Ekmanová: Černá voda

Kerstin Ekmanová: Černá voda
Román švédské autorky patří k vrcholům severské detektivní školy. Za knihu Černá voda získala Ekmanová řadu cen, včetně prestižní Augustovy ceny nebo Ceny Severské rady za literaturu. Příběh se odehrává daleko na švédském severu, kam se vydala mladá učitelka Annie stěhuje se svou dcerkou Miou, aby zde s přítelem Danem začala nový, čistý život. Když na ně však Dan na zastávce autobusu nečeká, musí Annie s Miou vykročit do divočiny pěšky – a samy. V okamžiku, kdy cestou zahlédnou prchající postavu a vzápětí objeví dvě mrtvoly, Anne začíná tušit, že ani v hloubi panenské přírody ji nečeká kýžený klid.

Martin Jensen: Královi psi
Dalším zástupcem severské literatury je Dán Martin Jensen, který se specializuje historické romány s detektivní zápletkou. Děj jeho nejnovějšího románu je situován do doby, kdy byla Británie plná znesvářených kmenů, a vlády v Anglii se ujal mladý dánský král Knut. Zápletka se točí okolo vyšetřování zločinu, kterým Knut pověří úspěšného malíře a bývalého mnicha Winstona a mladého floutka Halfdana.

Pro děti:

Jan Jařab: Tajemství strýce Erika

Jan Jařab, Jiří Sopko (ilustrace): Tajemství strýce Erika
Kniha s podtitulem Šestero pohádek nejen o trpaslících je výběrem z příběhů, které autor vyprávěl svému synovi a později je sepsal a sestavil z nich "samizdatovou" ilustrovanou knížku. Nakladatelství Meander z této knížky přináší šestici pohádek, v nichž jsou původní autorské ilustrace nahrazeny akvarely malíře Jiřího Sopka. Sugestivně vyprávěné pohádky ze současnosti jsou propojeny fantaskními prvky a představují zajímavou syntézou moderní pohádky s pohádkou tradiční.

Anička, žabičky a jejich přátelé

Lenka Kosková – Třísková, Andrea Tachezy (ilustrace): Anička, žabičky a jejich přátelé
Kniha určená začínajícím čtenářům vypráví o holčičce Aničce, která jednoho léta zažije neuvěřitelné dobrodružství. Skamarádí se s žabkami ze svých holinek, ale také s jedním trochu neobvyklým tvorem, který se narodil v trávě za starou kůlnou. Společně budou muset dokázat několik odvážných kousků, které prověří jejich přátelství. Příběh Lenky Koskové – Třískové doprovázejí půvabné ilustrace Andrey Tachezy.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...