Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec Pink Floyd. Nové album kapely bude zároveň posledním

Kultura

  6:17
LONDÝN - Nové album britské rockové skupiny Pink Floyd, které jako první po 20 letech vyjde 10. listopadu, bude i jejím posledním. Hudebnímu časopisu Rolling Stone to řekl zpěvák a kytarista legendárního bandu David Gilmour. Skupina podle něj nebude ani koncertovat.

Kapela Pink Floyd vydá v listopadu nové album foto: RTRLidovky.cz

Převážně instrumentální nová kolekce 18 skladeb The Endless River (Nekonečná řeka) znamená konec Pink Floyd. „Všechno, co jsme měli hodnotného, je na tomto albu. Pokusit se o to znovu by znamenalo použít druhořadý materiál, což pro mne není dost dobré,“ řekl Gilmour.

Užívat si soukromého života

Potvrdil také, že fanoušci nemohou počítat s koncertním turné na podporu nového a současně posledního alba, protože to podle něj nejde bez klávesisty Ricka Wrighta, který zemřel v roce 2008 na rakovinu. Připustil také, že ve svých 68 letech si nejraději užívá soukromého života.

Výjimečné setkání Pink Floyd na koncertu pro Live 8 - zleva David Gilmour,...

Album The Endless River je postavené na nahrávkách, které trojice Gilmour, Wright a bubeník Nick Mason nahrála v roce 1993. Album je poctou Wrightovi. „Myslím, že tato deska je velkým uznáním toho, že jeho hra byla srdcem zvuku Pink Floyd,“ uvedl v září bubeník Nick Mason.

The Endless River je prvním albem Pink Floyd od roku 1994, kdy vydali The Division Bell. Celý projekt začal tím, že kytarista Gilmour a Mason se probírali hudbou, kterou nahráli s Wrightem při přípravě The Division Bell. „Poslouchali jsme více než 20 hodin hudby, kterou jsme my tři tehdy nahráli a vybrali jsme pasáže, na kterých bychom chtěli pracovat a dát je na nové album,“ řekl Gilmour.

Zakladatel Pink Floyd Roger Waters

Dlouholetým frotnmanem Pink Floyd býval po Sydu Barrettovi Roger Waters, který kapelu opustil po roztržce v roce 1985. Waters se ani na The Endless River nijak nepodílel. Zbytek Pink Floyd přestal hrát v roce 1994 po světovém turné k vydání The Division Bell.

Všichni čtyři se sešli v roce 2005 v Londýně na koncertě v rámci charitativní akce Live 8. Občas se objevovali na sólových koncertech svých kolegů - například Wright hrál v 90. letech na Gilmourově světovém turné a Mason s Gilmourem vystoupili v roce 2011 při londýnském koncertě Watersova turné The Wall. Všichni však odmítali spekulace, že by spolu mohli opět koncertovat.

Autoři: ,