Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pink Floyd se možná ještě vrátí, slibuje bubeník

Kultura

  18:12aktualizováno  19:14
Vypadá jako bankovní úředník v důchodu, ve skutečnosti strávil svůj život za bicími v kapele Pink Floyd. Dnes Nick Mason slibuje návrat rockové legendy zpět na scénu.

Bubeník kapely Pink Floyd Nick Mason foto: Reprofoto

LN V roce 2005 se splnil velký sen všech vašich fanoušků - v rámci charitativního koncertu Live 8 se na pódiu opět sešli všichni členové Pink Floyd. Nakolik bylo obtížné překonat vzájemnou animozitu Rogera Waterse a Davida Gilmoura?
Nechte mě asi tak rok, dva přemýšlet, zda v hudební oblasti do té doby existovalo něco obtížnějšího, než přesvědčit Rogera a Davida, aby spolu opět vystoupili. Byl jsem sice účastníkem této hry, ale hlavní roli v ní ztvárnil Bob Geldof, organizátor legendárního festivalu Live Aid z roku 1985. Na jeho pokračování v podobě Live 8 chtěl mít něco mimořádného - a protože The Beatles už dohromady dát nemohl, zkusil to s Pink Floyd. Myslím, že by se spokojil i se sestavou bez Rogera, takže zavolal Davidu Gilmourovi, ale ten mu dal jasnou odpověď: "Nikdy!" Tak Bob zatelefonoval mně a ptal se, jestli bych ho nemohl přemluvit. Řekl jsem mu, ať na to zapomene, ale že na světě existuje jeden člověk, který by dokázal Davida Gilmoura přesvědčit - Roger Waters.

NICK MASON

- narodil se 27. ledna 1944 v Birminghamu jako syn filmového dokumentaristy Billa Masona.

- studoval na Regent Street Polytechnic, kde se seznámil s Rogerem Watersem a Richardem Wrightem, s nimž v roce 1964 založil kapelu Pink Floyd - jejím bubeníkem je dodnes.

- k jeho celoživotním zálibám patří létání (vlastní pilotní průkaz na letadla i helikoptéry) a sbírání závodních aut; sám se zúčastnil automobilového závodu 24 hodin Le Mans.

- jeho majetek je podle listu Sunday Times odhadován na 55 miliónů liber.

LN A Bob Geldof mu zavolal?
Chtěl po mě telefon na Waterse, ale copak jsem blázen? Rozdávat jeho soukromé číslo znamená koledovat si o pěkný malér - nerad bych dostal přes hubu. A tak jsem Rogerovi zavolal sám a řekl mu, že by s ním rád mluvil Bob Geldof. "A co mi chce?" chtěl vědět Waters. Odpověděl jsem mu: "Abys zachránil svět!" Zní to strašně pateticky, samozřejmě, ale přesně na tohle Roger slyšel. Nakonec sám zavolal Davidu Gilmourovi a tak se stalo, že na Live 8 poprvé po čtyřiadvaceti letech vystoupili Pink Floyd v celé sestavě.

LN V časech Rogera Waterse byl zpěvákem Pink Floyd on, po jeho odchodu se k mikrofonu postavil David Gilmour - nebylo teď tak trochu obtížné rozhodnout, kdo z nich bude na Live 8 zpěvákem?
Na všech stranách byla tak velká vstřícnost, že si Roger s Davidem dávali přednost jako dva staří gentlemani u dveří do sálu. A protože Waters udělal první krok a zavolal Gilmourovi, tak ten mu naopak teď jeho ušlechtilost vrátil a nechal ho zpívat. Zní to strašně dětinsky, když se to takhle vypráví, ale ve skutečnsoti to jenom dokazuje dávnou pravdu, že staří muži jsou jako děti.

Vyjímečný reunion Pink Floyd na koncertu pro Live 8 - zleva David Gilmour, Roger Waters, Nick Mason a Rick Wright

LN Vím, že následující otázku dostáváte velice často a přitom na ní neexistuje jasná odpověď, nicméně - věříte, že se kapela Pink Floyd ještě někdy objeví na pódiu?
Nikdy jsem v to nepřestal věřit, i když před Live 8 jsem byl asi jediný. Následně byli všichni přesvědčeni, že šlo o výjimku, která se už nikdy nebude opakovat, ale v květnu letošního roku jsme společně stáli na jednom pódiu v londýnské O2 Areně - bylo to v závěrečné skladbě Outside The Wall na koncertu Rogera Waterse v rámci jeho turné The Wall; David si s Rogerem dokonce zahrál v písni Comfortably Numb. Tak kdo si ještě dneska troufne tvrdit, že už se Pink Floyd nikdy na jeviště nevrátí?!

Více se dozvíte v pátečním vydání magazínu Lidových novin

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!