Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se zlobili, diví se v Moskvě snímkům z invaze

Kultura

  11:28
MOSKVA - Moskva má první příležitost vidět fotografie ze srpna 1968, které českého fotografa Josefa Koudelku učinily světoznámým.

„Během vpádu zahynula více než stovka obyvatel Československa, mnozí vedoucí představitelé Pražského jara 1968 byli uvězněni a Alexandr Dubček sesazen.,“ upozornil ruský list. foto: Josef Koudelka - www.lumiere.ru

"Nikdy jsem nedoufal, že se dožiju výstavy v Moskvě. Ale neuvěřitelné se stalo skutkem," prohlásil autor při vernisáži v galerii bratří Lumiérů v centru ruské metropole na nábřeží řeky Moskvy.

Koudelkovi sice už i v Rusku vyšla fotografická kniha o sovětském vpádu do Československa, ale zvětšeniny vypadaly na stěnách galérie ještě působivěji než na stránkách knihy. "Na rozdíl od Prahy je to tu v daleko lepších prostorech a taky je to tu daleko útočnější. Žádný návštěvník nemůže odejít bez silného pocitu," řekl autor.

Josef Koudelka - Invaze

"Je to Koudelkova invaze do Moskvy. Ale sem se dalo přijít jedině s tímto tématem," uvedla šéfka galérie Natalja Grigorjevová. "Současná ruská společnost si je natolik sebejistá, že zde lze i takovou výstavu uspořádat," poznamenal český velvyslanec Petr Kolář a vyjádřil naději, že tím i začíná nová éra česko-ruských vztahů.

Zahájení výstavy provázel velký zájem místních médií a Koudelka nestačil rozdávat interview. Upozorňoval i na to, že Rusko je snad jediná země na světě, kde jeho snímky dosud nebyly zveřejněny v žádném časopise jako ucelená série. Prý až se tak stane, bude zcela přesvědčen, že dnešní Rusko je svobodné.

Ve snímcích není nenávist

"Není tam nenávist vůči vašemu národu, ani vůči těm mladým vojákům, kteří do Českoslovenka přišli. Cokoliv, co se jim stalo, se mohlo stát i mně. I já byl voják, taky mě mohli uprostřed noci probudit, posadit do letadla a dát do ruky zbraň. To je ta největší tragédie...," vysvětloval.

"Samu sérii nejspíše už všichni, kdo se zajímají o fotografii, viděli. Dnes se už nepřijímá jako dokument o vpádu vojsk, ale spíše jako unikátní fotoreportáž," řekl Alexej Srebrenikov, který se na výstavu přišel podívat jako kritik odborného měsíčníku.

V galerii však Koudelka čelil i dotazům staršího návštěvníka, kterému se nelíbilo, že autor prý neukázal "druhou stranu konfliktu, vojska NATO", ani nechápal, proč fotografie provázejí hesla proti okupaci, která se v srpnu 1968 psala po zdech.

S podobným nepochopením a neznalostí se Koudelka podle svých slov setkával pravidelně i při dřívějších cestách po bývalém Sovětském svazu. Více ho však fascinuje, že o snímky mají zájem lidé i ze zemí, které s tehdejšími událostmi neměli nic společného: 3000 knih se v Japonsku rozprodalo během dvou týdnů a výstavu si vyžádali i na britském ostrově Guernsey, protože jim prý připomínala vlastní zážitky z druhé světové války, kdy ostrov byl jediným britským územím, které Němci obsadili.

Koudelkova Invaze

Josef Koudelka na stránkách moskevské galerie

Série Invaze patří k sedmi Koudelkovým nejvýznamnějším fotografickým cyklům. Ve světě jsou tajně vyvezené snímky ze srpna 1968 patrně nejznámější. Autorovi v exilu pomohly i k místu v renomované agentuře Magnum Photos, ale pod své dílo se Koudelka mohl podepsat až po 16 letech, do té doby raději zůstával v anonymitě z obavy o osud rodičů, které zanechal ve vlasti. V Československu byly fotografie poprvé publikovány v roce 1990.

Josef Koudelka dnes patří k nejvýznamnějším světovým fotografům. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v České republice i v zahraničí. V posledních 20 letech se věnuje především scenériím panoramatického formátu.

Moskevská výstava, uspořádaná s přispěním Českého centra, potrvá do 4. prosince.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!