Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křehkosti, tvé jméno je žena v Národním divadle. Herecký koncert velkých dam.

Kultura

  16:00
PRAHA - Iva Janžurová, Jana Preissová, Johanna Tesařová, Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová společně pátrají, co znamená být ženou, být herečkou... A jediným mužským průvodcem na této cestě jim je démonický Karel Dobrý – navíc ve spojení s výjimečnou taneční skupinou 420PEOPLE. Inscenace je poctou velkému herectví a velké činohře, ale je v ní také ironie, zpěvy a tance... a dojde i na Jelinekovou.

Inscenace Křehkosti, tvé jméno je žena. Oblékaná zkouška. foto: Petr Neubert - Národní divadlo

„Máme v divadle skvělou generaci hereček, které zanechají (už zanechaly!) v českém divadle a filmu nesmazatelnou stopu, jsou to ženy, které nebudou chybět v žádných dějinách zabývajících se herectvím. A my jsme je chtěli vidět všechny na jevišti, ale nechtěli jsme jim hledat hru. Chtěli jsme jim napsat text přímo na tělo. A taky jsme chtěli aby ten text přímo z jejich ,těla‘ vycházel,“ říká o inscenaci její režisér a spoluautor scénáře Daniel Špinar.

Inscenace Křehkosti, tvé jméno je žena. Oblékaná zkouška.
Inscenace Křehkosti, tvé jméno je žena. Oblékaná zkouška.

Příliš mnoho krve. Divadlo Na zábradlí přichází se svojí verzí Macbetha

„Tvé jméno, křehkosti, je žena!“ nebo také „Ó, křehkosti, tvé jméno žena jest!“ nebo taky něco docela jiného – záleží na překladateli – vzkřikne Hamlet ve slavné tragédii, když osamí ve druhé scéně prvního dějství. Jak píše přímo autor, „frailty, thy name is woman“. Tím se začínali přípravy na inscenaci věnovanou našim skvělým herečkám. Na začátku byl prostě jenom bonmot. A to ještě vypůjčený!

„To, co se o divadle v inscenaci řekne, ale i to, co se řekne o mateřství, kráse, stárnutí, o mužích, o Národním, nakonec přišlo od samotných hereček, i když jsme to museli pracně hledat. Na té cestě jsme odvrhli jak Shakespearovy sonety (mj. o stárnutí), tak i poezii dalších českých i světových autorů (Mikuláška, Becketta a jiných). Opustili jsme i Evou Salzmannovou milovaného Thomase Bernharda a jeho herce Minettiho. Naopak nás inspirovala Elfriede Jelineková. Jestli o herectví a divadle někdo něco ví, a jestli má někdo smysl pro ironii a černočerný humor, tak je to právě tahle dáma, dramatička, prozaička, nositelka Nobelovy ceny, provokující a fascinující autorka. Na druhé straně našeho textu, tj. vlastně v samém začátku, jsme si na pomoc přibrali taky muže, a to Františka Václava Krejčího. Tenhle představitel generace kritiky devadesátých let 19. století se sem dostal díky své přednášce O ženě jako novém činiteli kulturním, kterou přednesl na valné hromadě Jednoty moravských učitelek v roce 1905. Třeba nám to připomene lecjaký proslov v lecjakém parlamentu, jen ten étos je hodně jiný,“ říká o inscenaci dramaturgyně Marta Ljubková.

KŘEHKOSTI, TVÉ JMÉNO JE ŽENA

Režie: Daniel Špinar

Dramaturgie: Marta Ljubková

Choreografie: Nataša Novotná (420PEOPLE)

Scéna: Lucia Škandíková

Kostýmy: Linda Boráros

Light design: Pavla Beranová

Hudební spolupráce: Matěj Kroupa

Osoby a obsazení:

JANŽUROVÁ: Iva Janžurová

MEDVECKÁ: Taťjana Medvecká

PREISSOVÁ: Jana Preissová

SALZMANNOVÁ: Eva Salzmannová

TESAŘOVÁ: Johanna Tesařová

MUŽ: Karel Dobrý

TANEČNICE: 420PEOPLE – Helena Arenbergerová, Zuzana Herényiová,

Nataša Novotná

Česká premiéra: 11. a 18. května 2017 na Nové scéně

Autor: