Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Krize v Hollywoodu? Americká kina zažila nejhorší víkend za posledních 16 let

Kultura

  6:00
Podle údajů informačního serveru Comscore byla návštěvnost kin amerických kin katastrofální a je vyústěním prázdninové filmové krize. Obecně nižší návštěvnost v letních měsících se spojila s absencí premiér snímků velkých studií. Alternativou byl ale přímý přenos boxerského zápasu Mayweathera s McGregorem.

Jednooký mezi slepými králem. Film Zabiják a bodyguard z nejhoršího víkendu vyšel nejlépe. foto: Lionsgate Film

Srpen byl pro hollywoodský filmový průmysl katastrofou. Je normální, že v letních měsících je návštěvnost kin nižší a z toho plynou i nižší tržby. Je ale možné, že srpen 2017 bude ve výsledku nejhorším měsícem za posledních několik let. Napovídají o tom čísla z víkendu 26. - 27. srpna. Ta jsou totiž nejhorší za posledních 16 let.

Filmové premiéry: ostře nabité zbraně má Idris Elba i Tom Cruise

Největší podíl na vině má pravděpodobně absence velkých filmových hitů v srpnu. Z „velké šestky“ amerických hollywoodských studií - Paramount, Universal, Warner Bros, Sony (Columbia-Tristar Pictures), Walt Disney Pictures a 20th Century Fox - nové filmy v srpnu do kin vypustily jen dvě. Studio Sony představilo Temnou věž, adaptaci knížní ságy Stephena Kinga. Ta si nevede nejlépe u diváků ani kritiky. Studio Warner Bros. zase představilo Annabelle 2: Zrození zla, pokračování hororového snímku z roku 2014. Ačkoliv jsou horory obecně pro úzce zaměřené publikum, Annabelle 2 byl i tak druhý nejvýdělečnější film s tržbou 7,4 milionu dolarů.

Nejúspěšnějším filmem o nejhorším víkendu se tak nakonec stala komedie Zabiják a bodyguard se Samuelem L. Jacksonem a Ryanem Reynoldsem v hlavních rolích (studio Lionsgate). Ta si z kina odnesla 10,4 milionů dolarů. Zajímavou alternativou byl ale dlouho očekávaný boxerský zápas Floyda Mayweathera a Connora McGregora. Ten se rozhodlo v přímém přenostu vysílat481 kin s celkovým výdělkem 2,4 milionů dolarů.

Podle výsledků Comscore neměl na nízkou tržbu téměř žádný vliv hurikán Harvey, který pustoší americký Texas.

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...