Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krutý žert s falešným Picassem. Obraz se ukrýval v Rumunsku pod kamenem

Kultura

  18:00
AMSTERDAM - Spisovatelka Mira Feticuová našla díky anonymnímu dopisu uloupený obraz od Pabla Picassa. Oslavy se ale nekonaly, protože šlo o podvrh. Falzifikát navíc na Feticuovou v rámci svého projektu přichystali dva umělci.

Pablo Picasso: "Hlava harlekýna", (1971) foto: Reuters

Holandská spisovatelka rumunského původu Mira Feticuová v roce 2015 vydala román Tascha: De roof uit de Kunsthal (česky nevyšlo). Ten pojednává o skutečné loupeži, kdy bylo z uměleckého muzea v Rotterdamu v roce 2012 ukradeno sedm vzácných uměleckých děl. Mezi nimi byly obrazy od Picassa, Gaugina, Moneta nebo Matisse. Ani jeden z obrazů se ale nenašel, ačkoliv dopadení byli již čtyři členové zlodějského gangu.

Pablo Picasso
Pablo Picasso, Autoportrét, 1907

Feticuové před necelými dvěma týdny přišel anonymní dopis, ve kterém stálo, že jeden z obrazů, Picassova Hlava harklekýna, je ukryt v Rumunsku kdesi pod kamenem. Pisatel k dopisu přiložil detailní instrukce, které měly spisovatelce pomoct ztracený obraz najít. Samotná Hlava harlekýna (Tête d’Arlequin) je vyčíslena na zhruba 800 tisíc euro (přes 20 milionů korun).

Feticuová se podle instrukcí dopisu vydala obraz hledat a opravdu ho našla přesně tam, kde popisoval dopis - pod kamenem v lese na území rumunské župy Tulcea. Obraz byl nepoškozený a zabalený v plastové fólii. Feticuová jo hned předala autoritám a radostná novinka se dostala do médií po celém světě.

Picasso je podvrh

V neděli večera Feticuová promluvila v holandském rozhlase NOS, kde oznámila, že obraz byl  falzifikát. Co více, šlo vlastně o krutý žert Barta Baeleho a Yvese Degryse, dvou antverpských umělců.

Ti již celý projekt vysvětlili na svých webových stránkách. Projekt True Copy (pravá kopie) měl umělecký záměr veřejnosti připomenout Nizozemce Geerta Jan Jansena, snad nejznámějšího falzifikátora umění na světě. Mistrné Jansenovy kopie slavných uměleckých děj zaplavovaly umělecké trhy až do jeho zatčení v roce 1994. Feticuová se k situaci zatím nevyjádřila.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!