Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Krysa s šátkem je pryč. V Paříži bylo ukradeno dílo streetartového umělce Banskyho

Banksyho pařížská „Krysa“. foto: INSTAGRAM

Pařížská galerie Centre Pompidou dnes oznámila, že z informační tabule u vjezdu do jejího podzemního parkoviště zmizelo dílo připisované britskému streetartovému umělci Banksymu. Obrázek krysy s šátkem přes obličej se na zadní straně signalizačního panelu objevil v červnu 2018 a Banksy následně fotografii díla přidal na svůj instagramový účet. Podle Centre Pompidou krysu někdo z kovového panelu vyřízl.
  17:00

Francouzská média uvádí, že dílo, které chránila deska z plexiskla, bylo ukradeno už v noci na pondělí. Galerie dnes podala trestní oznámení kvůli „krádeži a poškození (majetku) v prostoru spadajícím do jejího obvodu“.

Nástěnnou malbu s největší pravděpodobností vytvořil umělec Banksy.
Kočka sedí u Banksyho obrazu.

Banksy

„Předpokládáme, že kovový panel byl rozříznut pilkou. Nejsme vlastníky díla a proto podáváme trestní oznámení kvůli poškození,“ uvedl tiskový odbor Centre Pompidou.

Tajemný umělec Banksy podle francouzských médií zanechal v Paříži stopy asi na deseti místech, přičemž jeho výtvor se nestal terčem krádeže poprvé. V lednu zmizelo i dílo vytvořené na nouzovém východu v klubu Bataclan, kde bylo 13. listopadu 2015 při teroristickém útoku zabito 90.

Autor: