26. dubna 2019 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podpořil tajemný Banksy londýnskou ‚Rebelii proti vyhynutí‘? V centru protestů se nejspíš objevila jeho malba

Nástěnnou malbu s největší pravděpodobností vytvořil umělec Banksy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nástěnnou malbu s největší pravděpodobností vytvořil umělec Banksy. | foto: Reuters

Londýn Přibývají spekulace o tom, že proslulý graffiti umělec Banksy byl součástí londýnských protestů proti klimatickým změnám. Na prostranství u Mramorového oblouku, které bylo po dobu protestů základnou pro aktivisty, se totiž objevila nástěnná malba silně připomínající jeho tvorbu.

„Od této chvíle končí zoufalství a taktika začíná,“ stojí u malby dívky, která se přes noc na pátek objevila na stěně u Mramorového oblouku v centru Londýna. Ekologičtí aktivisté vedení skupinou Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) obsadili místo do čtvrtka, protesty trvaly téměř dva týdny. O nástěnné malbě informovala BBC.

Brit Banksy, který patří mezi nejvýraznější současné umělce, prozatím nepotvrdil, zda je autorem díla na zdi. Ovšem už nyní je jasné, že s největší pravděpodobností malbu vytvořil.

Někteří protestující, kteří zůstali na prostranství u Mramorového oblouku přes noc i po skončení demonstrací, řekli, že si jsou stoprocentně jistí, že malbu namaloval nepolapitelný graffiti umělec Banksy.

Na prostranství u Mramorového oblouku, které bylo po dobu protestů základnou...
„Od této chvíle končí zoufalství a taktika začíná,“ stojí u malby dívky.

Řada protestujících z hnutí „Rebelie proti vyhynutí“ věří, že světoznámý umělec vytvořil nástěnnou malbu, zatímco aktivisté ve čtvrtek pořádali závěrečný ceremoniál na Speakers’ Corner, tradičním místě pro veřejné projevy a debaty.

Umělec s neznámou identitou

Banksy je pseudonym streetartového umělce s neznámou identitou. Jeho graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu a dnes patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za sta tisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy. Banksyho malby jsou povětšinou satirické a nesou politické či kulturní poselství.

Do protestů za lepší životní prostředí se zapojilo tisíce lidí. Od 15. dubna bylo zatčeno více než 1100 aktivistů. Většina osob byla zadržena pro podezření z rušení veřejného pořádku. Protestující zablokovali provoz na mnoha místech, včetně stanice metra Oxford Circus, mostu Waterloo Bridge a náměstí Parliament Square, na kterém se často konají protesty a demonstrace.

Široká skupina aktivistů uspořádala blokády se třemi základními požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení občanského shromáždění pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda říkala pravdu o klimatických změnách.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...