Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ladův obraz Hon na návsi se v aukci prodal za 1,3 milionu korun

Kultura

  21:48
PRAHA - Obraz Josefa Lady Hon na návsi se na dnešní aukci Dorothea v Praze prodal za 1,32 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 700.000 korun. Zájem byl i o tři akryly designéra a malíře Ladislava Sutnara, které dohromady vynesly 1,92 milionu korun.

Josef Lada - Hon na návsi foto: Foto archiv Dorotheum, oficiální zdroj

ČTK to sdělila ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum Mária Gálová. Dražba nabídla téměř 600 uměleckých předmětů a starožitností.

Ladovo dílo pochází z roku 1942. „Obraz vyniká svým formátem, barevností i dynamičnosti. Jde rozhodně o jedno z nejhodnotnějších Ladových děl, která se dosud objevila na českém trhu s uměním,“ uvedl expert Dorothea na výtvarné umění Michal Šimek.

Ladův Ponocný se vydražil za rekordních 1,5 milionu

Kromě Lady a tří Sutnarových Venuší měli dražitelé zájem například i Pivoňky Václava Špály, které se prodaly za 780.000 korun. Pro slovenské dražitele byl lákadlem obraz Reflexy na Malé Uži Vojtěcha Erdélyiho. „Po několikaminutové přestřelce příhozů v sále i na telefonu zvítězil zájemce, který nabídnul 480.000 korun,“ uvedla Gálová.

Vyvolávací cenu 38.000 korun několikanásobně překročily dvě umělecké fotografie Josefa Sudka Zátiší se sklenicí a ovocem a Okno mého ateliéru. Prodaly se za 144.000 a 108.000 korun. „Sudkovy práce si podmanily sběratele po celém světě, takže jsme očekávali zvýšený zájem i ze zahraničí. Obě práce ale nakonec skončily v rukou českých dražitelů,“ dodala Gálová.

Aukční souboj svedli dražitelé také o dílo Orient express výtvarníka Adolfa Borna, který minulou neděli zemřel. Zájem sběratelů vyhnal cenu z vyvolávací ceny 40.000 korun až na 204.000 korun včetně aukční přirážky.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Mohlo by vás zajímat