Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Plastici křtili album a vzpomínali na Magora

Kultura

  22:51
PRAHA - Ve vzpomínkový večer na nedávno zesnulého básníka Ivana Martina Jirouse, známého pod přezdívkou Magor, se proměnil středeční koncert undergroundové legendy The Plastic People of the Universe (PPU) v pražské Akropoli.

Vráťa Brabenec s kapelou The Plastic People of the Universe foto: Lidové noviny

Kapela na pódiu pokřtila nejen své nejnovější koncertní album Non Stop Opera, ale i CD s názvem Magorovy labutí písně, na nějž Jirous před svou smrtí načetl všechny básně ze své nejslavnější sbírky. Po dobu koncertu se Jirousovy fotografie střídaly na stěně za zády hrajících muzikantů.

"Plastici" začali hrát čtvrt hodiny před osmou hodinou. Přívětivě je přivítal slušně zaplněný sál Akropole. O tom, že jejich koncert nebude "večírkem pro starší a pokročilé" svědčil i větší počet mladých lidí v obecenstvu. Kapela zahájila písní Půlnoční myš ze stejnojmenného alba, které nahrála na konci 80. let. Následovala zhudebněná báseň J. H. Krchovského "Je večer, mlha padá", která se objevila pro změnu na poslední řadové desce Maska za maskou z roku 2009.

Ivan Martin Jirous, Jan Ságl a Zorka Ságlová v paláci Akropolis na Žižkově po koncertu Plastic People, 19. listopadu 1997.

Ivan Martin Jirous, Jan Ságl a Zorka Ságlová v paláci Akropolis na Žižkově po koncertu Plastic People, 19. listopadu 1997.

Po odehrání několika kusů kapela na chvíli utichla a na pódium přišel Vladimír Drápal z vydavatelství Guerilla Records, které vydalo jak nejnovější album "plastiků", tak i CD s Jirousovými básněmi. Při vzpomínce na zemřelého básníka se vydavateli známému pod přezdívkou Lábus slyšitelně chvěl hlas. Proto po chvíli předal slovo svému a Magorovu společnému příteli - salesiánskému knězi Ladislavu Heryánovi.

Duchovní nejprve zazpíval úryvek písně Schwanenkönig (Labutí král) německé skupiny Karat. "Když zpívá labutí král, umlkají zvířata. Když zpívá labutí král, ostatní zvířata tiše naslouchají. Postaví se, protože zpívá labutí král, který umírá v lásce," ocitoval poté překlad textu písně, jejíž volbou se odkázal k názvu Jirousovy sbírky Magorovy labutí písně. Poté oběma novým albům požehnal a slavnostně je pokřtil pivem - nealkoholickým, "protože Magor pak už nesměl pít", dodal Heryán.

ČTĚTE TAKÉ:

Živá nahrávka, kterou PPU v prosinci vydali, zachycuje část jejich současného koncertního repertoáru, který dosud z velké části tvoří písně ze starších období skupiny. Kolekce obsahuje jak písně ze samého prvopočátku skupiny kolem období nahrávky Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned přes zapadlou desku Líně s tebou spím až po poslední opus Maska za maskou. Název nahrávky Non Stop Opera symbolizuje "nekonečné turné", na němž kapela s menšími či spíše většími výkyvy během své více než čtyřicetileté historie pobývá.

Ivan Martin Jirous "Magor" první polovina devadesátých let.

Ivan Martin Jirous "Magor" první polovina devadesátých let.

Prostřední Vydří  15. 9. 2004.

Prostřední Vydří 15. 9. 2004.

Poslední živé album s názvem Live PPU vydali v roce 1997. Od té doby se ve skupině událo několik změn, tou nejpodstatnější bylo v roce 2001 úmrtí jejího zakladatele a výhradního autora repertoáru Mejly Hlavsy.

Kapela se rozhodla pokračovat dál a nahrávka Maska za maskou vznikla v autorském okruhu všech členů kapely.

Jirous zemřel 10. listopadu ve věku 67 let. Byl velkým odpůrcem komunistického režimu a významným "živlem" v prostředí normalizačního undergroundu. Do povědomí lidí se dostal zejména spoluprací s PPU, jejichž byl uměleckým vedoucím. Za svou činnost byl v 70. a 80. letech opakovaně vězněn. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat