Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leonard Cohen vévodí tuzemské hitparádě

Kultura

  21:47
PRAHA - Tuzemské prodejní hitparádě vévodí v těchto dnech Leonard Cohen se svým posledním albem Old Ideas. Po dlouhé době tak sesadil písničkáře Tomáše Kluse a další zavedené interprety. ČTK o tom informovala česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Leonard Cohen foto: Getty Images

Sedmasedmdesátiletý Cohen nabízí svým fanouškům na albu Old Ideas neboli Staré nápady podmračené volné skladby s poetickými texty o životě, bolesti, lásce a také smrti.

ČTĚTE TAKÉ:

Na druhé místo se po delší době kralování posunul třinecký muzikant Klus s nahrávkou Racek. Jeho deska Hlavní uzávěr splínu obsadila čtvrté místo a debut Cesta do záhu(d)by si drží osmou pozici.

Hitparáda

 1. Leonard Cohen - Old Ideas

2. Tomáš Klus - Racek

3. Hapka/Horáček - Kudykam

4. Tomáš Klus - Hlavní uzávěr splínu

5. Kabát - Po čertech velkej koncert CD+DVD

6. Lana Del Rey - Born To Die

7. Take That - Progress

8. Tomáš Klus - Cesta do záhu(d)by

9. Mandrage - Moje krevní skupina

10. Kabát - Banditi di Praga: Turné 2011 CD+DVD

Bronz patří v těchto dnech muzikantskému tandemu Petr Hapka a Michal Horáček s projektem Kudykam. Dvě alba má v hitparádě skupina Kabát. V obou případech jde o záznamy koncertů. Starší Po čertech velkej koncert z pražského Vypichu skončil na pátém místě, loňské Banditi di Praga: Turné 2011 z pražské O2 areny uzavírá první desítku.

Další novinkou a zároveň zahraničním interpretem v českém žebříčku je popová zpěvačka Lana Del Rey s albem Born To Die, která obsadila šesté místo. Sedmá příčka patří kapele Take That s albem Progress.

Do první desítky nejprodávanějších desek se dostala ještě nahrávka Moje krevní skupina skupiny Mandrage. Z tuzemských nahrávek se v první dvacítce prosadili Karel Gott s albem Pokaždé, Lenka Dusilová s poslední deskou Baromantika a Marie Rottrová a Věra Špinarová se svými Zlatými kolekcemi.

Ze zahraničních nahrávek vyčnívá Richard Müller s deskou Ešte, Cohenovo album Essential a album Lioness: Hidden Treasures zesnulé britské zpěvačky Amy Winehouseové.

Oficiální žebříček 50 nejprodávanějších alb a výběrů populární hudby publikuje česká pobočka mezinárodní federace každý týden na základě hlášení prodejen pokrývajících téměř polovinu objemu prodeje zvukových nosičů v České republice.

Autoři: ,