Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní filmová škola a Festival nad řekou zabojují o fanoušky

Kultura

  15:21
PRAHA - 35. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti a nový Festival nad řekou v Písku se částečně kryjí. Vznik dalších aktivit je ale potřeba, myslí si Jiří Králík, který spolupracoval na obou festivalech.

LFŠ: Kino Hvězda a přilehlé Smetanovy sady foto: Adam Zivner

Letní filmová škola (LFŠ) je každoroční přehlídka filmů s více než čtyřicetiletou tradicí, kterou pořádaná Asociace českých filmových klubů (AČFK). V Uherském Hradišti se usadila natrvalo od roku 1992. Jejím cílem je, na rozdíl od běžných filmových festivalů zaměřených na současnou tvorbu, prohlubovat odborné vzdělání organizátorů, lektorů filmových klubů, i vědomosti milovníků filmového umění a historie. Společně s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech patří k největším filmovým přehlídkám v České republice. Uměleckým ředitelem Letní filmové školy je od roku 2008 Pavel Bednařík.

V letech 1992 až 2007 byl ředitelem Jiří Králík, který byl pořádající AČFK z důvodů špatného hospodaření na podzim roku 2007 odvolán. Na 34. ročníku festivalu bylo uvedeno cca 180 celovečerních, 45 středometrážních a 160 krátkometrážních filmů, několik desítek besed a workshopů, výstavy, koncerty i divadelní představení. Na festivalu bylo přibližně šest tisíc akreditovaných návštěvníků. 35. ročník proběhne od 24. července do 2. srpna.

Ne starý nebo nový, ale dobrý
Po několikaměsíčních přípravách vznikl také první ročník nového filmového festivalu. Letní filmový Festival nad řekou (FNR) se uskuteční v Písku od 31. července do 9. srpna. Genius loci města Písek, unikátní architektura, kvalitní kulturní zázemí i filmová tradice výrazně ovlivnily i volbu názvu celé akce. Festival bude pořádat společnost Heart of Europe Media, ředitelem projektu je Michaelem Havas a uměleckým ředitelem festivalu Jiří Králík.

Festivalový program osloví co nejširší okruh zájemců, jak z řad odborníků, tak i veřejnosti tím, že představí film jako multidisciplinární umění, jehož veškeré složky (literatura, fotografie, hudba, tanec, divadlo apod.) budou na festivalu uvedené v konkrétním kontextu. Festival nebude rozlišovat mezi „starým“ a „novým“ filmem – důraz bude kladen na ten „dobrý“.

Festival nad řekou se letos s LFŠ částečně kryje. "Termín FNR jsme zvolili dávno předtím, než byl oficiálně a nebo neoficiálně znám termín LFŠ. Pochopitelně jsme se maximálně snažili termínu společnému vyhnout, ale nakonec to mohlo dopadnout i hůř. Srpnový termín FNR 2009 je pro město Písek jediný možný - v srpnu se konají v Písku další velké a tradiční akce. Navíc v prvním týdnu v srpnu nezačínají žádné větší akce - ani filmové a ani hudební," říká Jiří Králík.

Radost a poučení více lidem
Strach o zájemce Festival nad řekou nemá. "Strach musí mít každý pořadatel - nic není dopředu jistého a záleží především na kvalitě programu a okruhu potencionálních hostů. Současné pojetí LFŠ se  diametrálně liší od dřívějších LFŠ i od současné nabídky FNR a tak předpokládáme, že nabídka dvou různých akcí bude pro potrencionální diváky jen přínosem. Většina z nich ráda tráví prázdniny aktivně - jezdí na pár dní do Varů, na početné rockové koncerty, LFŠ a také - předpokládám - do Písku," tvrdí Králík.

"Osobně si myslím, že boom enormíního růstu hudebních festivalů (mnohé se konají ve stejný termín a zájemců mají rok od roku víc) je třeba přenést i do oblasti filmové. Osobně si myslím, že během několika málo let vznikne mnohem víc akcí multikulturních - divadelních a nebo filmových, které přinesou radost a poučení více lidem. Příkladem budiž i fakt, že loňský ročník LFŠ musel nakonec odmítnout mnoho zájemců, což je důkaz potřeby vzniku dalších aktivit," dodává Králík.

Zástupci AČFK vysvětují důvody odmítnutí zájemců: "Odmítnutí zájemců v loňském roce souviselo s nečekaným zájmem diváků a zejména s existenčními problémy pořadatele LFŠ Asociace českých filmových klubů, které byly způsobeny finanční nekázní v minulých letech. Letos jsme navýšili promítací kapacity o 1000 míst, proto se již nemůže stát, že by se opakovala situace z loňského ročníku, kdy jsme byli nuceni v průběhu LFŠ zastavit výdej akreditací." Ke krytí obou termínů festivalů se vyjádřili jasně: "LFŠ se pořádá již několik let ve stále stejném termínu, což její bývalý ředitel velmi dobře ví."

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat