Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letošním novinářským cenám OSF dominovalo téma sexuálního obtěžování a urbanismu

Kultura

  21:10
Praha - Letošním novinářským cenám Nadace Open Society Fund (OSF) vévodilo téma sexuálního obtěžování nebo urbanismu. Porota ocenila například Alžbětu Havlovou z Radia Proglas za rozhovor o obtěžování v katolické církvi, rozhovor Jany Cíglerové z Deníku N o obtěžování na pracovišti nebo tým autorek SME.sk za sérii svědectví o sexuálním obtěžování.

Novinářské ceny OSF foto: OSF

Peter Bednár z Finmagu se stal držitelem zvláštní ceny v kategorii Solutions Journalism a se svými komentáři k urbanismu a společnosti byl nominován i v kategorii Nejlepší komentář. Deset oceněných českých novinářů a novinářek a čtyři novinářské týmy vzešly z 691 přihlášených příspěvků. Oznámili to dnes organizátoři soutěže.

Z redakcí se mezi nově nominovanými objevilo například Radio Proglas, Český rozhlas Radio Wave nebo měsíčník Romano voďi. Do užší nominace se probojoval také Deník Referendum, Finmag, Český rozhlas Vltava nebo iDnes.cz.

„I letos se mezi nominované dostali novináři z redakcí, které zatím nebyly úspěšné. Jsem za to rád. Spektrum doposud úspěšných redakcí se tak krásně rozšiřuje a ukazuje to, že média v České republice jsou kvalitní napříč různými myšlenkovými směry. Chtěl bych tímto apelovat na všechny redakce, ať se hlásí. Zároveň letos poroty rozdaly skoro rekordní počet speciálních ocenění, což ukazuje, že často není rozhodování vůbec jednoduché a mnoho příspěvků přináší velmi specifickou kvalitu, kterou je třeba ocenit,“ uvedl výkonný ředitel Nadace OSF a člen Rady Novinářské ceny Robert Basch.

Cenu za nejlepší psanou reportáž získal Michael Švec z Deníku N s článkem na téma Sušické nemocnice, ocenění za nejlepší komentář si odnesl Jiří Pehe za příspěvky do Deníku N a nejlepším analyticko-investigativním příspěvkem byla podle poroty série článků reportérů Aktuálně.cz/Hospodářských novin Lukáše Valáška a Adély Jelínkové o podezřelých obchodech v Lánech.

V kategorii nejlepší audiovizuální reportáže zvítězila Tereza Reková z Radia Wave s příspěvkem Moje kamarádka Zuzka o životě s těžkou nemocí a cenu za nejlepší investigativní audio nebo video příspěvek si odnesli Janek Rubeš, Honza Mikulka a Jiří Burýšek ze Seznam Zpráv za odhalení směnáren, které okrádají turisty.

Novinářskou cenu pořádá Nadace OSF od roku 2010 a oceňuje v ní novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Přihlášené příspěvky do Novinářské ceny hodnotí nezávislé odborné poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru. V každé kategorii získá vítěz cenu spojenou s odměnou 20 000 Kč.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat