Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Finančník a filantrop Soros věnuje přes pět miliard na podporu hnutí bojujících proti rasismu

George Soros v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Soros v Paříži. | foto: AP

New York/Praha Společnost Open Society Foundations (OSF), kterou založil v roce 1993 jeden z nejznámějších filantropů na světě a finanční spekulant multimiliardář George Soros, věnuje 220 milionů amerických dolarů (5 160 000 000 korun) organizacím, které ve Spojených státech bojují za rasovou rovnoprávnost.

George Soros (89)

  • americký finančník židovského původu, narozený v Maďarsku
  • multimiliardář, jeden z nejvýznamnějších filantropů na světě
  • velký sponzor tzv. barevných revolucí, které vedly ke změně proruských vlád na prozápadní na Ukrajině, v Kyrgyzstánu i v Gruzii

V pondělní zprávě informující o tomto záměru Soros mimo jiné uvedl, že největší část z uvedené sumy, 150 milionů dolarů, investuje do pětiletých grantů pro vybrané skupiny, včetně progresivních a vznikajících organizací jako je Black Voters Matter Fund či Repairers of the Breach. Dále budou finance sloužit jako podpora pro již existující černošské organizace zabývající se občanskými právy menšin. 

Zbylých 70 milionů nadace investuje do místních grantů pro podporu změn v policejním a trestním soudnictví. Část z těchto peněz bude také použita na organizaci stáží a politických školení pro mladé lidi.

„Po desetiletí jsem investoval peníze do boje proti systematickému rasismu - od ukončení drogové války až po zajištění volícího práva. Teď přispěji černošským komunitám penězi, které pomohou v boji proti rasistické politice ve Spojených státech,“ uvedl na svém Twitteru maďarský rodák Soros.

Soros proslul svým působením jak v americké politice, tak i v politice jiných států. V minulosti podporoval též legalizaci potratů v Irsku či Mexiku, usiloval o dekriminalizaci drog v Indonésii nebo propagoval kolumbijskou mírovou dohodu s narkomarxisty. Prosazoval také práva transgenderových osob v Guatemale, celosvětově se bil za legalizaci prostituce, bojoval proti klimatickým změnám nebo za označení Izraele za stát porušující lidská práva. 

Kontroverzi vzbudilo i jeho působení ve snaze ukončit vlády politiků, jako byl Vladimír Mečiar na Slovensku nebo Franjo Tuđman v Chorvatsku, kde jeho neziskové organizace podporovaly příklon zemí k liberální demokracii a Západu celkově.

„Nastal čas pro odvážnou a intenzivní reakci, která se ohradí vůči rasismu v Americe,“ uvedl místopředseda Open Society Foundations Alex Soros. „Peníze, které do hnutí investujeme, umožní osvědčeným vůdcům v černošské komunitě, aby mohli bojovat za změnu přístupu policie, ukončili hromadné uvězňování a odstranili překážky, které byly zdrojem nerovnosti příliš dlouho,“ dodal. 

Prostřednictvím finanční podpory, obhajoby a technické pomoci chce newyorská nadace spolupracovat s lokálními úřady a organizacemi, posílit odborné znalosti v oblasti porozumění odlišné kultuře a navigovat městské rozpočty do rozvoje komunitních částí měst. 

„Udržení této mimořádné hybné síly v boji za dosažení spravedlnosti pro černé životy je pro demokratický stát stěžejní,“ řekl prezident OSF Patrick Gaspard o událostech, které 25. května odstartovalo usmrcení Afroameričana George Floyda. „Je nám ctí, že můžeme pokračovat v zásadní práci v boji za práva, důstojnost a spravedlnost pro utlačované lidi na celém světě, které začal náš zakladatel a předseda George Soros,“ dodal Gaspard.

Open Society Foundations pracuje na rozvoji rasové spravedlnosti ve Spojených státech více než dvě desetiletí. Zakladatel a předseda George Soros zahájil svou filantropickou práci v USA v 90. letech tím, že zpochybnil protidrogové zákony, které nespravedlivě zacílily právě na Afroameričany. OSF zahájila iniciativu rasové rovnoprávnosti v roce 2003 a od té doby se stala významným tématem v rámci americké politiky.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.