Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Finančník a filantrop Soros věnuje přes pět miliard na podporu hnutí bojujících proti rasismu

George Soros v Paříži. foto: AP

New York/Praha - Společnost Open Society Foundations (OSF), kterou založil v roce 1993 jeden z nejznámějších filantropů na světě a finanční spekulant multimiliardář George Soros, věnuje 220 milionů amerických dolarů (5 160 000 000 korun) organizacím, které ve Spojených státech bojují za rasovou rovnoprávnost.
  16:28

George Soros (89)

  • americký finančník židovského původu, narozený v Maďarsku
  • multimiliardář, jeden z nejvýznamnějších filantropů na světě
  • velký sponzor tzv. barevných revolucí, které vedly ke změně proruských vlád na prozápadní na Ukrajině, v Kyrgyzstánu i v Gruzii

V pondělní zprávě informující o tomto záměru Soros mimo jiné uvedl, že největší část z uvedené sumy, 150 milionů dolarů, investuje do pětiletých grantů pro vybrané skupiny, včetně progresivních a vznikajících organizací jako je Black Voters Matter Fund či Repairers of the Breach. Dále budou finance sloužit jako podpora pro již existující černošské organizace zabývající se občanskými právy menšin. 

Volby v USA začaly na Facebooku. Soros pranýřuje Zuckerberga, že se kvůli ziskům spojil s Trumpem

Zbylých 70 milionů nadace investuje do místních grantů pro podporu změn v policejním a trestním soudnictví. Část z těchto peněz bude také použita na organizaci stáží a politických školení pro mladé lidi.

„Po desetiletí jsem investoval peníze do boje proti systematickému rasismu - od ukončení drogové války až po zajištění volícího práva. Teď přispěji černošským komunitám penězi, které pomohou v boji proti rasistické politice ve Spojených státech,“ uvedl na svém Twitteru maďarský rodák Soros.

Soros proslul svým působením jak v americké politice, tak i v politice jiných států. V minulosti podporoval též legalizaci potratů v Irsku či Mexiku, usiloval o dekriminalizaci drog v Indonésii nebo propagoval kolumbijskou mírovou dohodu s narkomarxisty. Prosazoval také práva transgenderových osob v Guatemale, celosvětově se bil za legalizaci prostituce, bojoval proti klimatickým změnám nebo za označení Izraele za stát porušující lidská práva. 

Kontroverzi vzbudilo i jeho působení ve snaze ukončit vlády politiků, jako byl Vladimír Mečiar na Slovensku nebo Franjo Tuđman v Chorvatsku, kde jeho neziskové organizace podporovaly příklon zemí k liberální demokracii a Západu celkově.

„Nastal čas pro odvážnou a intenzivní reakci, která se ohradí vůči rasismu v Americe,“ uvedl místopředseda Open Society Foundations Alex Soros. „Peníze, které do hnutí investujeme, umožní osvědčeným vůdcům v černošské komunitě, aby mohli bojovat za změnu přístupu policie, ukončili hromadné uvězňování a odstranili překážky, které byly zdrojem nerovnosti příliš dlouho,“ dodal. 

Prostřednictvím finanční podpory, obhajoby a technické pomoci chce newyorská nadace spolupracovat s lokálními úřady a organizacemi, posílit odborné znalosti v oblasti porozumění odlišné kultuře a navigovat městské rozpočty do rozvoje komunitních částí měst. 

Naděje spočívá ve vzdělání. Miliardář Soros dá miliardu dolarů na vznik globální univerzity

„Udržení této mimořádné hybné síly v boji za dosažení spravedlnosti pro černé životy je pro demokratický stát stěžejní,“ řekl prezident OSF Patrick Gaspard o událostech, které 25. května odstartovalo usmrcení Afroameričana George Floyda. „Je nám ctí, že můžeme pokračovat v zásadní práci v boji za práva, důstojnost a spravedlnost pro utlačované lidi na celém světě, které začal náš zakladatel a předseda George Soros,“ dodal Gaspard.

Open Society Foundations pracuje na rozvoji rasové spravedlnosti ve Spojených státech více než dvě desetiletí. Zakladatel a předseda George Soros zahájil svou filantropickou práci v USA v 90. letech tím, že zpochybnil protidrogové zákony, které nespravedlivě zacílily právě na Afroameričany. OSF zahájila iniciativu rasové rovnoprávnosti v roce 2003 a od té doby se stala významným tématem v rámci americké politiky.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat