Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Luboš Plný a David Cajthaml vystaví v Praze své dušičkové umění

Kultura

  17:00
PRAHA - Pražské knihkupectví K-A-V-K-A vystaví ranou tvorbu jednoho z nejvýraznějších současných umělců Art brut, Luboše Plného. Autor je zastoupen v řadě významných zahraničních i domácích sbírkách a jako jediný český výtvarník byl roku 2017 vybrán do mezinárodní expozice Viva Arte Viva na 57. bienále umění v Benátkách.

Díla Luboše Plného. Art Brut. foto: KAFKA BOOKS

Vedle tvorby Luboše Plného bude 2. listopadu od 18 hodin v knihkupectví K-A-V-K-A představena také umělecky zpracovaná báseň Svatební košile od Karla Jaromíra Erbena, k níž soubor grafických listů vytvořil jiný významný český umělec, David Cajthaml.

Umění Luboše Plného se spojuje s pojmem Art brut, tzv. syrové, neškolené umění, které je přisuzováno autodidaktům a lidem trpícím psychickými poruchami. Takové umění bývá často spontánní, vycházející z vnitřní potřeby tvořit. Plný se v současné době věnuje zejména anatomickým nákresům, řezům lidským tělem a orgány, které detailně vykresluje a popisuje. Knihkupectví tentokrát vystavuje autorova starší díla. Jde o unikátní soubor barevných monotypů, které vytvořil na počátku 90. let. Výtvarný cyklus začal vznikat na jednom ze starých židovských hřbitovů, kde autor snímal otisky náhrobků. Z nich posléze vytvářel jedinečné monotypy, které na výstavě budou k vidění zcela poprvé.

Luboš Plný na benátském bienále.
David Cajthaml - Bibliofilie. Ilustrace ke Kytici.

Výstava Drsná škola v Bratislavě porcuje grafiku motorovou pilou

Metodou suché jehly vytvořil David Cajthaml šest ilustrací, které doprovázejí známou báseň Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice. Bibliofilie, zjednodušeně „krásné knihy“, oproti klasickým knihám vynikají svým pečlivým a kvalitním zpracováním, velmi limitovaným počtem kusů a očíslováním jednotlivých výtisků. K nejznámějším českým autorům bibliofilií patřili v minulosti takové osobnosti, jako byl například Josef Váchal nebo Vojtěch Preissig.

 David Cajthaml vystudoval architekturu a scénografii u známého profesora Josefa Svobody na VŠUP v Praze, věnuje se ale malířství, sochařství, grafice, literatuře i poezii. Má za sebou přes tři desítky samostatných výstav, je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze i v Památníku národního písemnictví. Současně je členem hudební kapely Dekadent Fabrik.

Luboš Plný a David Cajthaml: Dušičková slavnost

2. listopadu od 18 hodin, výstava potrvá do 28. listopadu 2017

Knihkupectví K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...