Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarská rocková skupina Omega zahraje v květnu v Brně

Kultura

  16:02
BRNO - Maďarská skupina Omega, která ve své půlstoleté kariéře nasbírala mnoho fanoušků i v Česku, vystoupí 11. května v Brně. Na oslavu druhých narozenin si veterány progresivního rocku pozval klub Sono Centrum. Vstupenky jsou už v prodeji, ceny začínají na 890 korunách.

Maďarská rocková skupina Omega. foto: Reprofoto

Omega vznikla v roce 1962 a zejména v 70. letech popularita kapely daleko přesáhla hranice tehdejšího východního bloku. Omegu založili v září 1962 hráč na klávesové nástroje László Benkő a zpěvák a kytarista János Kóbor jako skupinu hrající cover verze britských a amerických rockových skladeb. První album bylo ještě ovlivněno hudbou Beatles, ale skupina pak začala hrát více progresívně, v tzv. space-rock stylu. Ve skupině dosud působí zakládající členové, zpěvák János Kóbor a klávesista László Benkő.

Svůj zatím poslední český koncert odehrála Omega loni na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Zaplněnému letnímu kinu zahrála spolu s českým Olympikem. V minulosti Omega koncertovala také v Praze. V Lucerně v roce 2012 slavila své padesátiny.

K hitům skupiny Omega patří Gyöngyhajú lány. Čeští fanoušci skladbu znají v podání Aleše Brichty pod názvem Dívka s perlami ve vlasech.

V brněnském Sonocentru letos vystoupí i další rockoví veteráni. V květnu se do Brna vrátí skotská skupina Nazareth, v říjnu pak angličtí Slade.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat