Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Rozbité vztahy s matkami. V knize Mami, miluju nám šlo o zobrazení linie ženskosti, říká spisovatel Aleš Palán


Tahle knížka ti změní život, zní název další připravované knihy rozhovorů Aleše Palána. „Já sám takovou knihu, která by mi změnila svět, nemám,“ přiznává autor. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Rozhovor
Žánr knižního rozhovoru je s Alešem Palánem (* 1965) bytostně spjatý – vzpomenout můžeme kupříkladu knihu Raději zešílet v divočině o samotářích žijících na Šumavě, která v roce 2018 zvítězila v anketě Kniha roku LN. Je to právě dialog, který Palánovi umožňuje tváří v tvář tázanému jít do hloubky. V případě aktuální knihy Mami, miluju až do takové, která čtenáře vhání do intenzivních pocitů tísně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Palánova nová kniha přináší rozhovory s pěti mladými ženami, jejichž život poznamenal absentující či patologický vztah s matkou, ale nejen to, často zkušenosti a zážitky, které by leckoho zlomily. Přesto z rozhovorů vysvítá naděje a snaha vymanit se z rodinných vzorců. Jak už je u Palána zvykem, i tento titul doprovázejí fotografie, za objektivem tentokrát stála Libuše Jarcovjáková.

Lidovky.cz: Jak byste novou knihu Mami, miluju čtenářům představil?
Tahle knížka se mi stala. Nešlo o projekt ani záměr. Knihu jsem nezačal psát s tím, že se zaměřím na určité téma. Takto ostatně postupuji často. I šumavští samotáři vznikali podobně. Ze začátku jsem jezdil za solitéry i alternativně žijícími rodinami na Šumavu i jinam a až v průběhu práce jsem si ujasnil, jak texty zúžit. Hledal jsem, dokud jsem nepřišel na ten šém – na slovo samotáři.

V případě aktuální knihy Mami, miluju to bylo velmi podobné. Až při samotné práci jsem si téma poznamenaných žensko-ženských vztahů uvědomil. Setkával jsem se s ženami, které se chtěly svěřit, nebo lépe, něco sdělit. Jak stárneme, nabíráme vědomosti a zkušenosti, na různé politické a společenské souvislosti se přirozeně díváme jinak než před lety. Na záležitosti osobní se ale, zdá se mi, díváme s ještě větším odstupem, jako bychom se uvnitř měnili s věkem víc. Povídal jsem si s ženami, které tak velký odstup nemají, jsou mladé a ty věci se jim právě dějí. Odstup nahradila intenzita prožitku.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!