Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Man Bookerovu cenu získal autor Satanského tanga Krasznahorkai

Kultura

  18:30
LONDÝN - Prestižní literární ocenění, mezinárodní Man Bookerovu cenu, letos získal maďarský spisovatel László Krasznahorkai. Je již šestým držitelem této ceny, která se uděluje každé dva roky. Krasznahorkai je známý hlavně svými díly Satanské tango a Melancholie odporu.

László Krasznahorkai foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Letos byli ve finále na cenu navrženi autoři z deseti zemí, kromě Maďarska také z Libanonu, Guadeloupe, Mosambiku, Indie, USA, Libye, Konžské republiky a Jihoafrické republiky. Podle pravidel se smí o cenu ucházet jakékoli anglicky psané dílo nebo dílo dostupné v anglickém překladu.

Jeho romány jsou děsivé i krásné

Krasznahorkai (61) se proslavil romány Satanské tango a Melancholie odporu. Předsedkyně poroty, která o udělení ceny rozhodovala, Marina Warnerová uvedla, že Krasznahorkai je vizionářský spisovatel, mimořádně výřečný, který zachycuje strukturu současné existence ve scénách, které jsou děsivé, neobvyklé, šokujícím způsobem komické a často úžasně krásné.

Vítěz si odnáší peněžitou odměnu 60.000 liber (téměř 2,2 milionu Kč). Cena také zvyšuje prodej knihy, a to nejen vítěze, ale i ostatních finalistů.

László Krasznahorkai je šestým držitelem této ceny. První dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare, druhou o dva roky později nigerijský spisovatel Chinua Achebe. Třetí oceněnou se v roce 2009 stala kanadská povídkářka Alice Munroová. Jako čtvrtý cenu získal americký spisovatel Philip Roth (2011) a předloni ho následovala jeho krajanka Lydia Davisová.

irl mik

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!