Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australský spisovatel napsal nový román o mostu přes řeku Kwai

Kultura

  12:00
K událostem druhé světové války známým ze slavného oscarového filmu Most přes řeku Kwai se vrací australský spisovatel Richard Flanagan. Šest desítek let po úspěšné adaptaci stejnojmenného románu o železničním mostu v Thajsku budovaném válečnými zajatci vydal nový román. Jmenuje se Úzká cesta na daleký sever, v roce 2014 získal prestižní Man Bookerovu cenu a nyní vychází v češtině v Odeonu v překladu Jiřího Hrubého.

Z oscarového filmu Most přes řeku Kwai (1957) foto: Reprofoto

Flanagan se v románu věnuje hlavně utrpení australských válečných zajatců v čele s vojenským lékařem Dorrigem Evansem, jejichž osudy sleduje i po skončení války.

Richard Flanagan

Spisovatel a novinář Richard Flanagan (1961) je v Austrálii považován za jednoho z nejvýraznějších prozaiků. Napsal několik knih literatury faktu a jako prozaik debutoval roku 1994. Úzká cesta na daleký sever je jeho šestým románem. Bookerovu cenu udílejí od roku 1968 britští novináři, vydavatelé, literární kritici a další osobnosti. Do roku 2013 se jejím laureátem mohl stát prozaik pocházející z Velké Británie nebo kterékoli bývalé britské kolonie. Nyní ji může získat jakýkoliv anglicky napsaný román.

Historický román je podle nakladatele o to cennější, že čerpá z osobních vzpomínek spisovatelova otce, veterána siamsko-barmské železnice, jenž zemřel roku 2013 a jemuž je román dedikován. Flanagan líčí každodenní boj o přežití v nehostinné džungli, zápolení s cholerou a infekcemi, fanatickou mentalitu japonských císařských důstojníků. Autora však nakonec nejvíc zajímá to, nakolik člověk v mezní situaci navazuje mezilidské vztahy, nakolik v zajateckém táboře vzniká cosi jako rodina.Úzká cesta na daleký sever je válečným románem i tragickou milostnou epikou: příběhem o lásce mezi Dorrigem a Ellou a později o nezměrné vášni mezi ním a Amy, se kterou hlavní hrdina zahájil sérii partnerských i manželských nevěr a podvodů.

Román Pierra Boulleho Most přes řeku Kwai vyšel v roce 1952. O pět let později vznikl stejnojmenný film, který režíroval David Lean a do hlavních rolí obsadil Williama Holdena a Aleca Guinnesse. Film získal sedm Oscarů - v kategorii nejlepší film, herec (Alec Guinness), režie (David Lean), adaptovaný scénář (Pierre Boulle, Michael Wilson, Carl Foreman), kamera (Jack Hildyard), střih (Peter Taylor), a také v kategorii nejlepší hudba (Malcolm Arnold).

Jak román, tak film mají fiktivní zápletku, právě ta ale proslavila celou oblast spojující Thajsko s Barmou. Železnice smrti vznikla v rekordním čase a údajně si vyžádala životy více než sto tisíc lidí. Po bombardování z konce války zůstaly z mostu jen tři pilíře, dnes ale stojí opět celý a oběti jeho vzniku připomíná nedaleký hřbitov.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat