Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Man Bookerovu cenu získala zatím nejmladší autorka

USA

  13:00
Prestižní literární Man Bookerovu cenu dostala osmadvacetiletá Novozélanďanka Eleanor Cattonová za román The Luminaries (Velikáni). Stala se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění.

Man Bookerovu cenu získala Novozélanďanka Eleanor Cattonová. foto: Reuters

Vítězství Cattonové má ještě jeden primát: román Velikáni jsou zatím nejdelší knihou, která kdy cenu dostala, mají totiž více než osm set stran. Cattonová tak překonala svou kolegyni a předchozí dvojnásobnou vítězku Hilary Mantelovou, která v roce 2009 získala Man Bookerovu cenu za historicou ságu Wolf Hall s téměř sedmi sty stranami. Dosavadním nejmladším držitelem ceny byl Ben Okri, který cenu získal ve dvaatřiceti letech v roce 1991.

The Luminaries jsou druhým románem Cattonové, která se letos dostala mezi finalisty ceny poprvé a hned vyhrála. Její román se odehrává v době zlaté horečky na Novém Zélandě v roce 1866. "The Luminaries jsou skvělým románem: ohromují složitou strukturou, podmaňují svým vyprávěním a okouzlují zachycením světa chamtivosti a zlata," uvedl předseda poroty Robert Macfarlane.

Eleanor Cattonová se narodila v roce 1985 v Kanadě, ale od třinácti let vyrůstala na Novém Zélandu, kde po střední škole studovala tvůrčí psaní. Svůj první román Na scéně (česky vyšel v nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011) vydala v pouhých dvaadvaceti letech a okamžitě si získala pozornost literárních kritiků i čtenářské veřejnosti. Je držitelkou několika knižních cen. V současnosti žije v USA, kde se účastní prestižního programu autorského psaní na univerzitě v Iowě.

Čtěte také:

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům ze zemí britského Společenství a Irska. Od příštího roku se to změní a o cenu se budou moci ucházet i anglicky píšící autoři z dalších zemí, včetně USA. V oblasti anglicky psané literatury jde o jedno z nejprestižnějších ocenění: vítěze kromě prémie 50.000 liber (1,5 milionu korun) čeká i výrazné zvýšení prodeje knih.

Autoři: ,