Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Román kontroverzního nositele Nobelovy ceny Mo Jena vychází česky

Kultura

  11:36
Knihu loňského držitele Nobelovy ceny, čínského spisovatele Mo Jena, vydá 18. října Mladá fronta pod titulem Krev a mlíko. Ocenění Mo Jena bylo ve světě kritizováno pro jeho oportunistický postoj k čínské politice a cenzuře, kterou přirovnal ke kontrolám na letišti. Letošního laureáta Nobelovy ceny zveřejní švédská akademie ve čtvrtek.

Mo Jen foto: ČTK

Mo Jen patří v Číně mezi oficiálně uznávané autory a jeho knihy jsou bestsellery. Švédská akademie loni ocenila jeho dílo za "halucinační realismus, v němž se snoubí lidové příběhy, dějiny a současnost".

Román Krev a mlíko vychází v překladu Denise Molčanova. Vypráví příběh chlapce, jenž se počátkem 20. století narodil na čínském venkově do velké rodiny. Stane se jakýmsi zrnkem, které historie zcela rozemele. Kniha začíná pádem císařství, přes občanské války, japonskou invazi, boj komunistů s Japonci i Čankajškem, politické kampaně, hladomor a kulturní revoluci pokračuje až do 80. let. "Neuvěřitelná obrazotvornost, šťavnatý, osobitý jazyk, barvitost popisu a vytříbený smysl pro humor činí z románu Krev a mlíko jedno z velkých děl současné světové literatury," uvádí k vydání knihy nakladatel.

Čtěte také:

Mo Jen se narodil v roce 1955 v zapadlém koutě východočínského Šan-tungu do rodiny chudých rolníků. V roce 1978 vstoupil do armády, díky níž unikl kolotoči polní dřiny, dostudoval a na začátku 80. let začal publikovat. Je autorem třinácti románů a stovky povídek, pro které čerpá inspiraci z bohaté domácí vypravěčské tradice, ale i z rozsáhlé četby západních autorů (Márquez, Faulkner). Jeho košaté příběhy podtržené hutným, šťavnatým jazykem líčí s krutým humorem čínský venkov, ať už rozervaný svévolí mocných (romány Rajská píseň česneku, Krev a mlíko, Santalová muka) či zbídačený novým reálkapitalismem (Radost, Země alkoholu, Žabičky).

V roce 2012 získal Mo Jen Nobelovu cenu za literaturu, což vyvolalo nadšení v domovské Číně, ale rozpaky a nelibost ve světě. Mo Jen se totiž odmítl připojit k výzvě k propuštění svého vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa, který byl i se svou ženou držen v domácím vězení. Prohlásil také, že odmítá spojovat literaturu a politiku a přirovnal čínskou cenzuru k pouhým bezpečnostním kontrolám na letišti. 

Letošní favorité: Murakami, Oatesová, Nádas i Amos Oz

Letošního laureáta Nobelovy ceny zveřejní švédská akademie již ve čtvrtek. Mezi favority je stejně jako v minulých letech Haruki Murakami, podle sázkových kanceláří lidé věří také ve jména Joyce Carol Oatesová, Péter Nádas nebo Jon Fosse. Dlouho se spekuluje také o Amosi Ozovi či Philipu Rothovi.

Jméno letošního laureáta Nobelovy ceny zveřejní švédská akademie ve čtvrtek.

Autoři: ,