Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Mini kniha Kateřiny Šedé i Niklovo kouzlení. Prohlédněte si nejkrásnější knihy roku

Kultura

  9:29
PRAHA - Poté, co byly vyhlášeny Nejkrásnější knihy roku 2014, začala v letohrádku Hvězda výstava, která mapuje 50 ročníků této soutěže. Letošními vítězi se stali v kategorii dětské knihy Michal Bystrov, Petr Nikl a Zuzana Lednická za knihu Nech ten mech vydanou nakladatelstvím Meander. Dále byla oceněna například kniha Mezera Lenky Lindaurové nebo publikace Kateřiny Šedé Everything is perfect, která bodovala v kategorii katalogy.

Michal Bystrov: Nech ten mech, nakladatelství Meander, ilustrace: Petr Nikl, grafická úprava: Zuzana Lednická. První místo v kategorii dětská literatura foto: MeanderReprofoto

Porotci soutěže, vyhlašované ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví, si dlouhodobě stěžují na nízkou úroveň kvality tuzemských učebnic, a ani letos nebyla situace výrazně lepší. Místo tří cen, udělovaných obvykle v každé kategorii, byla v učebnicích udělana jen jenda - ta první. Získal ji titul Volba povolání bez předsudků od nakladatelství Gender Studies. Kniha je dílem kolektovu autorek A. Babanové, J. Hausenblasové, J. Kolářové, T. Krobové a i Ireny Smetáčkové, o grafickou úpravu a ilustrace se postaral Jan Šiller.

Ještě hůře než učebnice dopadla letos kategorie krásná literatura, v níž nebyla udělana žádná cena. „Komise se shodla, že v letošním ročníku nejsou v této kategorii dostatečně výrazné a výjimečné knihy, aby mohla s čistým svědomím udělit první tři místa,“ zaznělo v oficiálním prohlášení.

Martin Hejl a kol.: 2× 100 mil. m2. (výřez obálky) První místo v kategorii odborná literatura

Mezi odbornou literaturou zvítězila kniha, která byla loni součástí české expozice na Benátském bienále architektury. Jmenuje se 2×100 mil. m2 a mapuje vývoj architektury bydlení v Československu v posledních 100 letech pomocí rozhovorů s autory a staviteli zásadních obytných celků. Autorem je Martin Hejl, grafickou úpravu dělali Mikuláš Macháček a Linda Dostálková.

V kategorii literatury pro děti komise první místo udělila knize Michala Bystrova Nech ten mech, kterou ilustroval Petr Nikl a graficky upravila Zuzana Lednická.

První místo v kategorii knihy o výtvarném umění dostala kurátorka Lenka Lindaurová za knihu nazvanou Mezera, v níž ještě jako ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého zmapovala 25 let jejího působení i výtvarné umění v Česku v téže době. Kniha vyšla v grafické úpravě Roberta Jansy, Petra Bosáka a Terezy Hejmové.

V kategorii katalogy zvítězila publikace Kateřiny Šedé Everything is perfect, která doprovází její projekt vytvořený na pozvání loni pro město Los Altos v Silicon Valley.

Kateřina Šedá: Everything is perfect. Vítěz v kategorii katalogy.

První místo mezi studentskými pracemi a Cenu Arna Sáňky dostal Martin Pulicar za autorskou knihu Hic sunt leones mapující těžko přístupná místa v Brně. Cenu pro tvůrce do 30 let dostali grafici Jan Brož a Michal Landa za knihu Druhá příroda autorů Pavla Sterce a Ondřeje Dadejíka.

Půlstoletí soutěže z pohledu kurátorů

Výstava Zpráva o knize není chronologií 50 let soutěže, ale osobitý pohled autorů ze studia Laboratoř na proměnlivost jednoho z nejstarších médií. Představuje knihy v pohybu - jak v prostoru expozice za pomoci speciálního dopravníku tvořícího srdce výstavy, tak díky přenosu nasnímaných dat do on-line prostředí. Autoři chtěli svým konceptem dát jednu z možných odpovědí na diskusi o konci knihy.

 

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...