Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doerrův román oceněný Pulitzerovou cenou i listem New York Times vyjde také u nás

Ekonomika

  10:54
PRAHA - Román Anthonyho Doerra ověnčený prestižní Pulitzerovou cenou za prózu vyjde česky na podzim. Titul s pracovním názvem Jsou světla, která nevidíme připravuje nakladatelství MOBA na říjen, do češtiny ho přeloží Jakub Kalina. V zahraničí jde o bestseller, kterého se prodalo už 1,6 milionu výtisků, sdělil šéfredaktor Nakladatelství MOBA Lukáš Kratochvíl.

Ilustrační foto foto: Reprofoto

Počet prodaných knih v zahraničí je podle Kratochvíla neuvěřitelný. „Takového prodeje zdaleka nedosahují ani mnohé populární thrillery či erotické romány, tedy ryze komerční literatura,“ vysvětlil.

Román s původním názvem All the Light We Cannot See získal kromě letošní Pulitzerovy ceny řadu dalších ocenění, mimo jiné nejlepší knihu roku 2014 podle New York Times či knihu roku u Washington Post. Druhý román jednačtyřicetiletého Doerra zachycuje dobu druhé světové války. Porota ocenila mimo jiné to, že popisuje paralelní příběhy slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka a „odhaluje lidskou přirozenost a dvojznačnou moc technologií“.

Pulitzerovu cenu získaly příběhy násilí. Bodoval i New York Times

MOBA dosud žádnou knihu oceněnou Pulitzerovou cenou nevydala, zkušenosti ale má s vydáním děl oceněných například prestižní Bookerovou cenou nebo Cenou Franze Kafky. Podle Kratochvíla u takto prestižních cen vzroste prodej téměř vždy. „Zatím nejsme tak daleko jako v zahraničí, kde například udělení Bookerovy ceny či Pulitzerovy ceny znamená automatické zvýšení prodejů v řádu stovek procent,“ dodal Kratochvíl.

Nakladatelství MOBA předpokládá, že se Doerrův román stane vzhledem k silnému příběhu a zajímavému tématu bestsellerem i na českém trhu. U českých čtenářů už díla ověnčená Pulitzerovou cenou zabodovala. Například v roce 2003 se do desítky nejprodávanějších knih dostal román Hodiny spisovatele Michaela Cunninghama, o pět let později to bylo dílo Cormaca McCarthyho s názvem Cesta.

Pulitzerovy ceny vyhlašuje každoročně v dubnu Kolumbijská univerzita v New Yorku, týká se dvacítky kategorií. Cena za beletrii je udělována americkým prozaikům, z nich je nejznámějším nositelem Norman Mailer, William Styron či Ernest Hemingway. V roce 2012 literárním světem otřásla skutečnost, že cena za beletrii nebyla udělena. Porota, která za rok přečetla 300 románů a z nich vybrala tři kandidáty na prestižní ocenění, tehdy nevybrala dílo, na kterém by se mohla dohodnout.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...