Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Markétu Irglovou ocenili američtí kritici

Kultura

  7:53
Los Angeles - Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard dostali cenu Americká asociace filmových kritiků BFCA pro nejlepší filmovou píseň. Filmem roku se stal snímek Tahle země není pro starý. Ceny BFCA často získávají budoucí držitelé Oscarů.

Markéta Irglová

Česko-irská dvojice hudebníků Markéta Irglová a Glen Hansard získala cenu The Critics Choice Awards za píseň Falling Slowly z filmu Once. Již začátkem prosince dostali za Once cenu Asociace losangeleských filmových kritiků za nejlepší hudbu k filmu. Stejně tak jsou nominováni na dvě ceny Grammy - za nejlepší soundtrack a právě s Falling Slowly za nejlepší filmovou píseň.

Irglová a Hansard se ceremonie, která se konala v kalifornské Santa Monice, nezúčastnili. Chyběli i bratři Coenovi, jejichž film se stal hlavním vítězem večera.

BFCA sdružující přes 200 severoamerických filmových kritiků z televize, rozhlasu a z internetových publikací ocenila Coeny za režii. 

Ceny BFCA, která se uděluje od roku 1995, velmi často získávají pozdější vítězové Oscarů. Loni například vyhrál "jejich" film i režisér - Skrytá identita a Martin Scorsese. Kritici z BFCA se shodli s členy Americké filmové akademie i ve třech ze čtyř hereckých kategorií.

Nejlepším hercem vyhlásila BFCA v pondělí Brita Daniela Day-Lewise za roli texaského olejářského magnáta na přelomu 19. a 20. století ve filmu Až na krev. Mezi herečkami vyhrála jeho krajanka Julie Christieová, která hrála ve filmu Daleko od ní ženu trpící Alzheimerovou chorobou. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Amy Ryanová debutující ve filmu Gone Baby Gone.

Film režiséra Seana Penna Útěk do divočiny byl nominován sedmkrát, ale odešel s prázdnou. Snímek režiséra Jasona Reitmana Juno měl šest nominací, ale odnesl si jen dvě ocenění - pro nejlepší komedii a pro nejlepší scénář, který napsala Diablo Codyová. Dvakrát byl oceněn i snímek Až na krev, když nejlepší hudbu napsal podle kritiků kytarista rockové skupiny Radiohead Jonny Greenwood. 

Francouzské drama Le Scaphandre et le papillon (Skafandr a motýl) se stalo nejlepším zahraničním filmem, snímek Michaela Moorea o americkém zdravotnictví Sicko kritici vybrali jako dokument roku a Ratatouille jako nejlepší animovaný film. Cenu za nejlepší rodinný film dostala Kouzelná romance.
Autor: