Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Márquezovu pozůstalost získala americká univerzita. Zdigitalizuje ji

Kultura

  17:00
Pozůstalost kolumbijského nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze, včetně dosud nevydaného románu, získala Texaská univerzita v americkém Austinu. Za blíže neupřesněnou cenu jí v dubnu pozůstalost prodala rodina zesnulého spisovatele, informoval zpravodajský web BBC.

Veřejná pietní ceremonie v Mexiku se uskuteční v Paláci krásného umění a zúčastní se jí také mexický prezident Enrique Peňa Nieto a kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. foto: Reuters

Podle Márquezova syna Gonzala Garcíi Barchy si rodina přála, aby dokumenty získala významná instituce, která se již o podobné památky stará. „Chtěli jsme, aby byl v dobré společnosti,“ řekl.

Texaské univerzitní Centrum Harryho Ransmona spravuje pozůstalosti takových velikánů jako je James Joyce, Ernest Hemingway, William Faulkner nebo Jorge Luis Borges. Nyní k nim přibudou kromě rukopisů, korespondence a fotografií například i návrh Márquezova nezveřejněného románu En agosto nos vemos (Uvidíme se v srpnu), poznámky k románu Generál ve svém labyrintu nebo kopie Kroniky ohlášené smrti s autorovými vpisky.

Univerzitní centrum už oznámilo, že část Márquezovy pozůstalosti digitalizuje a zpřístupní široké veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ

Gabriel García Márquez se narodil v roce 1927 v Kolumbii, ale velkou část života prožil v Mexiku, kde letos ve věku 87 let také zemřel. První velký literární úspěch mu v roce 1967 přinesl román Sto roků samoty. Slavné jsou i jeho další knihy Láska za časů cholery, Kronika ohlášené smrti či Podzim patriarchy. Nobelovu cenu obdržel v roce 1982. Poslední knihu vydal v roce 2004 - román Na paměť mým smutným courám.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!