Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Michal Gabriel v Bechyni vystavuje plastiky predátorů

Kultura

  8:00
BECHYNĚ - V zámeckém pivovaru v Bechyni připravili výstavu soch pražského výtvarníka Michala Gabriela. Výstava zahrnuje plastiky, které Gabriel vytvořil v posledních letech a jejichž společným jmenovatelem jsou predátoři. Vedle zvířat - dravých ptáků či žraloka, uvidí návštěvníci třeba člověka - bojovníka nebo jezdce.

Hráči. Z výstavy Michala Gabriela v Českých Budějovicích (2009) foto: MAFRA - Ladislav Němec

Michal Gabriel

Třiapadesátiletý výtvarník se narodil v Praze, kde absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, v roce 1987 pak na Akademii výtvarných umění obor sochařství. Byl zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. V 2001 byl habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 2007 zvolen děkanem Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a v roce 2009 jmenován profesorem.

Gabriel je mimo jiné spoluautorem pavilonu indonéské džungle v pražské zoo, Smečky před divadlem v Trutnově, koní na náměstí v Praze 6 Dejvicích nebo třeba ocelové kašny v Hradci Králové a třech bronzových žraloků v River Park v Bratislavě.

Jihočeši ho znají z projektu Umění ve městě - jeho stádo červených koní se prohánělo po Sokolském ostrově. Gabriel se účastnil desítek výstav a zastoupení má ve státních i soukromých sbírkách.

Výstavu doplňují i díla z 80. let

"Zajímavým oživením bechyňské výstavy bude zapojení tří divokých či postmoderních Gabrielových děl z 80. let do kontextu výstavy, která motivicky souvisí s predátoří a figurální ikonografií, a která dokládají kontinuitu sochařova myšlení," řekl kurátor výstavy Martin Dostál. Ze sbírek Alšovy jihočeské galerie zaujme dvoumetrový Poutník z roku 1987, který je svým způsobem předobrazem současných Hráčů - bojovníků, či jedno z klíčových děl této epochy - zuřiví Tři psi z roku 1985 ze slavné brněnské Tutschovy sbírky, uvedl.

Gabrielova výstava podle kurátora rozhýbe prostředí bechyňského muzea a svým důrazem na jednotící strukturu soch ze skořápek vlašských ořechů vytvoří také zajímavou konfrontaci ke zdejším keramickým sbírkám. Výstava, která začala včerejší vernisáží, potrvá do konce září.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...