Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Besser odvolal ředitele Státní opery. Povede ji Černý

Kultura

  14:55aktualizováno  16:14
PRAHA - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha Radima Dolanského, operu dočasně povede ředitele Národního divadla Ondřej Černý. Ministerstvo o tom informovalo na svých internetových stránkách.

Ondřej Černý dočasně povede Státní operu. foto: ČTK

Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak Státní opera, tak Národní divadlo. Chystá proto jejich reformu. Besser již dříve Dolanského za jeho snahy kritizoval.

Besser již dříve Dolanského za jeho snahy kritizoval. "To, co za dva a půl měsíce předvedl, je tristní, a určovat, jestli mám, nebo nemám odvolat svého náměstka Radka Zdráhala, to je vyloženě neslušné," uvedl Besser.

Dále čtěte:

Právě odvolání náměstka ministra pro umění a knihovny Zdráhala požadovali kvůli údajné nekompetentnosti 28. března v bouřlivé atmosféře zaměstnanci Státní opery na ministerstvu kultury v Praze. Ministru Besserovi předali otevřený dopis, ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény. Ohradili se proti koncepci připravované náměstkem Zdráhalem. Zároveň v dopise upozornili na Dolanského koncepci, který navrhoval zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser za to tehdy Dolanského kritizoval. Prohlásil o něm, že neplní úkoly státního úředníka.

"Myslím si, že pan ministr nemá důvod být nespokojený s mojí prací," řekl ČTK Dolanský. Připustil, že on i ministr mají jiný názor na reformu operní scény v Praze. "Nikdo ze Státní opery není proti zlepšení současného stavu, přišel jsem s návrhy, jak toho docílit, a očekával jsem diskusi," dodal.

Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén.

Své návrhy na reformu opery a ND k 1. lednu 2012 předali Dolanský a Černý náměstku Zdráhalovi.

"Pan Dolanský byl pověřen řízením významné státní kulturní instituce. Zdůrazňuji pověřen! Nikoli jmenován. A takto pověřený úředník se místo plnění svých povinností od začátku věnuje výhradně tomu, že reprezentanty státu, kterými byl pověřen, naprosto zbytečně a hlavně bezdůvodně očerňuje," uvedl Besser.

Dočasným řízením SOP Besser dnes pověřil současného ředitele Národního Divadla Ondřeje Černého. Ten za svůj prvořadý úkol považuje uklidnění situace uvnitř instituce. "Dokázal jsem určitá nedorozumění vysvětlit zaměstnancům Národního divadla a věřím, že to dokážu i v případě Státní opery Praha. Kdo se jen trochu o chod těchto dvou institucí zajímá, musí vědět, že určité změny jsou prostě nutné," podotkl Černý.

Kolem Státní opery Praha to vře od začátku roku

Vývoj posledních událostí kolem Státní opery Praha (SOP):

22. září 2010 - Ministerstvo kultury (MK) si zadalo studii, která měla navrhnout řešení problému dvou operních domů v Praze, tedy operního souboru Národního divadla a SOP.

20. prosince 2010 - Po půl roce ve funkci rezignoval šéf SOP Oliver Dohnányi, ve svém prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že odstoupil po dlouhodobém nátlaku ministerstva. Vedením opery byl pověřen Radim Dolanský.

14. ledna 2011 - MK oznámilo, že chce ještě letos společně s odborníky rozhodnout o budoucnosti předních pražských scén - opery, baletu a činohry. Podle náměstka ministra Radka Zdráhala vidí úřad v metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor a budova Státní opery je k tomu jednoznačně předurčena.

20. ledna 2011 - Umělecká rada orchestru Národního divadla vyjádřila znepokojení nad vizemi ministerstva kultury o budoucnosti Národního divadla a Státní opery Praha.

31. ledna 2011 - Část členů činohry Národního divadla (ND), oznámila, že nesouhlasí s možným spojením ND se Státní operou Praha (SOP) a obávají se přetvoření Stavovského divadla ve výhradně mozartovskou scénu.

1. února 2011 - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) na setkání se zástupci ND prohlásil, že činohra ze Stavovského divadla nezmizí. Besser ubezpečil, že scéna zůstane součástí Národního divadla a úkolem činohry bude tam i nadále pokračovat v tradici českého činoherního divadla.

8. února 2011 - Ministerstvo kultury zveřejnilo složení týmu, který má za úkol projednat budoucnost SOP a Národního divadla. Skupinu tvoří pět lidí z ministerstva a čtyři experti - teatrolog Josef Herman, personální ředitelka firmy Reader's Digest Anne-Marie Nedoma, ředitel agentury Dilia Jiří Srstka a dirigent Leoš Svárovský.

15. února 2011 - Dočasný šéf SOP Dolanský předložil ministerstvu návrh, ve kterém prosazoval zachování samostatné existence Státní opery Praha. Svou vizi předložil i ředitel ND Ondřej Černý.

28. února 2011 - V bouřlivé atmosféře předali zaměstnanci SOP na ministerstvu kultury v Praze otevřený dopis ministru Besserovi, ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou operní scény.

3. března 2011 - Ministr kultury Besser odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha Dolanského, operu dočasně povede ředitel ND Černý.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat