Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEJ HITY: Modrá je pro Klause dobrá

Kultura

  7:00
PRAHA - Evropské dějiny znají jen jeden sarajevský atentát – na Františka Ferdinanda d‘Este, spáchaný 28. června 1914. České dějiny však mají sarajevské atentáty dva – vedle vražedného útoku na arcivévodu a následníka rakouskouherského trůnu ještě nekrvavý atak vlivných členů ODS, jmenovitě Jana Rumla a Ivana Pilipa, na stranického předsedu a tehdejšího premiéra Václava Klause, který 28. listopadu 1997 dlel v Sarajevu.

Ondřej Hejma, Žlutý pes foto: Lidové noviny

Nechtěli ho zabít, požadovali jen jeho odstoupení z čela Občanské demokratické strany. Důvodem jeho rezignace mělo být podivné financování ODS. Dnes už není důležité, jestli tehdy stranu sponzorovali neexistující Radžív Sinha z Mauricia a Maďar Lájos Bács, nebo bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren.

A koho ještě dneska zajímá, zda ODS tenkrát opravdu měla přístup k údajnému tajnému kontu ve Švýcarsku? Z celé této politické aféry, která tehdy vyústila v demisi vlády, sestavení úřednického kabinetu a k předčasným volbám do sněmovny, zbyla jen písnička. „Není to politická skladba – každý, kdo si ji poslechne, musí uznat, že v ní o politice není ani zmínka,“ tvrdí její autor Ondřej Hejma.

„Ale pravdou je, že mě tehdy ten podraz na Klause příšerně naštval. Jednak by se takové věci neměly dít ani v politice, za druhé z toho byl pád vlády a společnost z toho dostala onu slavnou blbou náladu. A tak jsem se rozhodl, že složím nějakou optimistickou písničku. Bohužel jsem tenkrát kamarádům po hospodách vyprávěl, že píšu hymnu ODS. Nemyslel jsem to vážně, chtěl jsem je jen trošku naštvat – bohužel jsem netušil, co se z toho vyvine,“ přiznává s odstupem let Ondřej Hejma.

Inspirací byla folková skladba skotského písničkáře Donovana. A modří už vědí – ano, šlo o barevnou píseň Colours. Slavný trubadúr šedesátých let potřeboval pro svůj hit z roku 1965 barvy hned tři – žlutou, zelenou a modrou. Ondřej Hejma, zpěvák kapely pocházející z mnohem skromnějších poměrů, si vystačil jen s modrou.

Modrá je dobrá

Hudba a text: Ondřej Hejma
Hraje: Žlutý pes
Rok vydání: 1998

Modrá je planeta, kde můžeme žít
Modrá je voda, kterou musíme pít
Modrá je obloha, když vodejde mrak
Modrá je dobrá, už je to tak.

Modrá je Milka - ta naše kráva
Modrá je prej v Americe tráva
Modrá je údajně i polární liška
Senzačně modrá je moje vojenská knížka.

Jako nálada když zahrajou poslední kus
Modrá je naděje láska i moje blues
Je to barva, kterou mám prostě rád
Modrá je dobrá, už je to tak.

Modrá je Raketa - ta moje holka
modrá je vzpomínka na Mikyho Volka
velká rána je modrej přeliv
modrý voko má i černej šerif

Jako nálada když zahrajou poslední kus
Modrá je naděje láska i moje blues
je to barva kterou mám prostě rád
modrá je dobrá - už je to tak

„Celosvětové průzkumy říkají, že modrá je statisticky nejoblíbenější barva. Vyvolává v nás pocity štěstí a optimismu, v tolika písních opěvovaná čistě modrá obloha symbolizuje bezstarostnost,“ vysvětluje vědeckou volbu barvy Ondřej Hejma. „Modrá je planeta, kde můžeme žít / modrá je voda, kterou musíme pít / modrá je obloha, když vodejde mrak / modrá je dobrá, už je to tak,“ zpívá se dodnes v nadčasovém hitu skupiny Žlutý pes, který se na jaře 1998 objevil na desce Poslední lžíce. A okamžitě se jí chopily rozhlasové stanice...

Mohla to být jen pohodová písnička o modré krávě Milce, senzačně modré barvě vojenské knížky a vzpomínce na Mikiho Volka – kdyby se ovšem v červnu téhož roku nekonaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny. „Zavolala mi tenkrát Vladěna, manželka Aleše Brichty, která pomáhala s předvolební kampaní tehdejšímu pražskému primátorovi Janu Koukalovi. A doslova mě uprosila, abych dal tuhle písničku jeho straně k dispozici. Věnoval jsem jim ji zadarmo – a oni ji začali omílat na každém svém mítinku tak intenzivně, až ty parlamentní volby prohráli,“ usmívá se ještě dnes při vzpomínce na rok 1998 zpěvák Ondřej Hejma.

Nejvíce hlasů tehdy získala ČSSD, ODS na ni ztratila 4,5 %. Pravicové strany sice tvořily ve sněmovně většinu, ale pro neschopnost dohodnout se na podobě kabinetu vznikla nakonec menšinová vláda sociální demokracie s podporou občanských demokratů, garantovanou tzv. opoziční smlouvou. Tím to ovšem neskončilo; alespoň pro modrou píseň a její hráče. „Náš tehdejší kytarista Franta Kotva, dej mu pánbůh věčnou slávu, jednou takhle seděl v branické hospodě Na Jezerce. Popíjí pivo, když se na něj vrhnul jeden magor s krví podlitým zrakem a rýmoval: Žlutej Pes – ODS? Já ti dám, že modrá je dobrá! Chudák Franta měl co dělat, aby odtamtud vyvázl se zdravou kůží... Takhle to dopadá, když člověk dá veřejně najevo své sympatie – netušil jsem, že se devět let po sametové revoluci zase ocitneme na pranýři. Ale plyne z toho poučení, že politika do muziky fakt nepatří,“ říká dnes Ondřej Hejma.

A ještě ke všemu bezplatně, chtělo by se dodat. Ale nebyla by to tak úplně pravda. Známý sinolog Ondřej Hejma píseň nazpíval v čínském překladu a v roce 2001 ji firma Sony umístila na soundtrack k filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko, který vznikl v česko-čínské koprodukci.

V témže roce se píseň objevila i na desce Žlutého psa, jež dostala název Čínská otázka. „Chtěli jsme tenkrát prorazit na čínském trhu, ale moc se nám to nepovedlo. Leckdo si teď musí ťukat na čelo, protože to zní jako úplná pitomost. Ale člověk někdy musí dělat naprosté kraviny – občas se to totiž vyplatí.“ A Hejmovi se nakonec Modrá přece jen vyplatila. „Ukázalo se, že je to univerzálně použitelné dílo, a tak se mi podařilo ji několikanásobně prodat do reklamy – třeba na banku, výrobce čaje i sádrokartonů,“ vypočítává autor hitu, který vznikl z boje proti blbé náladě, stal se hymnou ODS a zabodoval i jako znělka na stavební spoření.

Inu, modrá je dobrá, už je to tak! A ještě lepší než na knížce vojenské je na knížce vkladní.

Nej hity každé pondělí

Příště - Kabát: Dole v dole

Autor: