Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Na ČT se vrátí Bukowsky a České století, přibudou Vodníci a dokumenty

Kultura

  17:10
Od září chystá Česká televize pokračování oblíbených seriálů i řadu novinek - například vodnický seriál Neviditelní s Jiřím Bartoškou a Luďkem Sobotou, dokumentární sérii Expremiéři nebo cyklus Fenomén Underground, který mapuje podzemní a zakázanou kulturu v časech komunistického režimu.

Jiří Bartoška a Jiří Langmajer při natáčení seriálu Neviditelní foto: Vojtěch Hurych

Téměř dvě stě hodin původní tvorby dají dohromady čtyři seriály, dva cykly televizních filmů, dva nové zábavné formáty, pět cyklů žánru docusoap, čtyři dokumentární série, novinky v oblasti publicistiky, devět premiér kultovních seriálů či jedenáct nových dětských pořadů.

Kromě pokračování úspěšných seriálů Cirkus Bukowsky a České století, se chystá i nový cyklus seriálu Nevinné lži. Diváci se ale mohou těšit i na nezvyklé žánry. "Uvedeme například docusoap o prvních českých paterčatech nebo docureality o jedné problémové třídě, kterou se učitelé pokoušejí motivovat k lepším výkonům. K finanční gramotnosti by pak měl přispět projekt Hlava rodiny, ve kterém si teenageři vyzkouší řídit rodinný rozpočet," doplňuje Petr Dvořák.

Jitka Čvančarová v seriálu Život a doba soudce A. K.

Pondělí, středa a pátek bude ve znamení nových seriálů. Představí se v nich David Švehlík (Život a doba soudce A. K.), Václav Kopta (Kancl) či Jiří Bartoška a Luděk Sobota (nový vodnický seriál Neviditelní).  "Moje postava v celém příběhu vlastně zastupuje  Miloše Kopeckého v parafrázi na film Jak utopit doktora Mráčka. Jsem tím velkým šíbrem, který si jde s postavou lobbisty Laušmana, tedy s Jiřím Langmajerem, tak trochu po krku," popisuje charakter své postavy představitel jedné z hlavních rolí v seriálu Neviditelní Jiří Bartoška. V seriálu dále hrají Ivana Chýlková, Lenka Vlasáková, Kristýna Liška Boková, Kryštof Hádek nebo Bára Poláková.

Novou zábavu slibuje Pečený sněhulák

Česká televize chystá i dva nové zábavní formáty. "Nebát se originálního humoru a dát ve vysílání prostor autorské tvorbě, jakou kdysi představovala Česká soda, nebo navázat na úspěšné zahraniční formáty typu Malá Velká Británie. To byly hlavní důvody, proč jsme se pustili do výroby alternativních zábavních formátů, Pečeného sněhuláka s Jakubem Kohákem a Boje o koláč. Přestože riskujeme, že nás možná mnozí diváci obviní z trapnosti, jsem si jistý, že i takové pořady do veřejnoprávního vysílání patří," říká ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Česká televize rozšíří svoji dokumentární tvorbu o nové formáty, silná témata i originální autorské výpovědi. Studentům FAMU dala například možnost vytvořit portréty bývalých předsedů českých vlád v projektu Expremiéři, renomovaní tvůrci naopak staví ze vzpomínek vojáků Raport o Velké válce, Domeček z karet nastiňuje soužití dětí s mentálně retardovanými maminkami a Jeden rok s Fulbrightem mapuje rok života stipendistů Fulbrightova programu.

Další řada dokumentárně publicistického cyklu Pološero se na podzim nevyhne těžkým tématům, jakými jsou užívání marihuany nebo ilegální obchody se zbraněmi. Novinka v kategorii publicistiky, pořad Ivety Toušlové Gejzír, si naopak klade za cíl ukazovat výhradně pozitivní stránky české společnosti.

Vzdělávání na Déčku, underground na Artu

ČT :D nabídne vedle premiérových pokračování jedenáct nových projektů vlastní tvorby a čtyři zahraniční novinky, a to i výukového charakteru. Děti se budou moci od září učit anglicky s Hurvínkem, počítat s Michalem Nesvadbou nebo se seznamovat zábavnou formou s vážnou hudbou a cvičit jógu. V oblasti dětské tvorby vzniká v České televizi také několik řad nových večerníčků, mezi nimi pokračování legendárních dobrodružství Štaflíka a Špagetky.

Vlajkovou lodí podzimního vysílání ČT art bude především cyklus Fenomén Underground, který mapuje podzemní a zakázanou kulturu v časech komunistického režimu. Děti sametu naopak přinesou kulturu zcela současnou: „série portrétů představí úspěšné umělce, dnešní třicátníky, kteří se už dokázali prosadit nejen v Česku,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Art nabídne také premiérové díly oblíbeného cyklu Šumné stopy architekta Davida Vávry i všechny symfonie Antonína Dvořáka, natočené ve spolupráci s Českou filharmonií. Na podzim odstartuje také nový diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera, moderovaný renomovaným kritikem a publicistou.

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...