Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to absurdní, říká režisér Svoboda o odsouzení za klip v uniformách

Kultura

  10:46
Režisér Tomáš Svoboda byl spolu s herci Čtvrtníčkem a Potměšilem a producentem Jiřím Kounickým podmíněně odsouzen za natáčení klipu pro Konto Bariéry, při kterém herci v policejních uniformách zastavovali řidiče. Právník Tomáš Sokol podat proti rozsudku odpor, takže zatím není pravomocný. "Doufám, že nakonec vyhraje zdravý rozum," říká režisér Tomáš Svoboda v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Čtvrtníček a Potměšil dostali trest za klip v uniformách policie . foto: České televizeReprofoto

Klip pro Konto Bariéry, které pomáhá handicapovaným, se točil v roce 2012 v Praze a poté byl odvysílán v pořadu ČT Možná přijde i charita. Večer v přímém přenosu uvedla Česká televize na ČT 1 v sobotu 29. září 2012 od 20:00. Podle informací ČT bylo cílem pořadu pobavit diváky a zároveň pomoci dobré věci. Myšlenka vycházela ze známého sloganu Konta BARIÉRY "Co všechno budou muset tyto děti udělat, abychom si jich všimli?"

V klipu, který se později stal předmětem soudního procesu, měli herci Jan Potměšil, Petr Čtvrtníček a dnes již zesnulý herec Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar uniformy i auto v barvách policie. Soud kvůli tomu nyní udělil za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu oběma hercům, režisérovi a producentovi tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky.

Jejich obhájce Tomáš Sokol podal podle časopisu Týden, který o celé záležitosti jako první informoval, proti trestnímu příkazu odpor, bude tedy nařízeno veřejné líčení. O odškodnění pro řidiče, který zkolaboval, se rozhodne v občanskoprávním sporu.

VÍCE ČTĚTE ZDE


Rozhovor s režisérem Tomášem Svobodou:
LN: Co říkáte na situaci, kte které jste se ocitl, když jste spolu s herci Čtvrtníčkem a Potměšilem dostali podmíněné tresty za natáčení klipu pro Konto Bariéry?
Je to nešťastná náhoda, vůbec nechápu, jak se to mohlo celé takhle zvrhnout. My jsme jednali v dobré víře, naprosto jsme netušili, že by to mohlo takhle dopadnout. Sami policisté se nám od začátku vlastně omlouvali, že to musí řešit, protože chápali, o co jde, ale podle zákona tak prý jednat museli. Je opravdu paradoxní, že byl odsouzen i Honza Potměšil, který je sám na vozíku...

Video s inkriminovanou scénou:

LN: Kdo za to tedy podle vás může? Byla to snad chyba ČT, že se dopředu neinformovala o možných důsledcích?
Těžko říct. Scénář byl schválený, ale nedá se tvrdit, že by to byla chyba České televize, protože se to natáčelo pro Konto bariéry a ČT to jen odvysílala. Nikdo neměl žádné připomínky, netušil jsem, že může být něco špatně. Smál bych se tomu, kdyby to bylo za jiných okolností.

LN: Váš právník podal odpor, ale co když budete opravdu odsouzen?
Doufám, že nakonec vyhraje zdravý rozum a ne byrokracie. A když mě odsoudí? No, budu se chovat slušně, abych nemusel do vězení, samozřejmě.

LN: Už se vám někdy něco podobného stalo?
To tedy opravdu ne.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat