Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je to absurdní, říká režisér Svoboda o odsouzení za klip v uniformách

Kultura

  10:46
Režisér Tomáš Svoboda byl spolu s herci Čtvrtníčkem a Potměšilem a producentem Jiřím Kounickým podmíněně odsouzen za natáčení klipu pro Konto Bariéry, při kterém herci v policejních uniformách zastavovali řidiče. Právník Tomáš Sokol podat proti rozsudku odpor, takže zatím není pravomocný. "Doufám, že nakonec vyhraje zdravý rozum," říká režisér Tomáš Svoboda v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Čtvrtníček a Potměšil dostali trest za klip v uniformách policie . foto: České televizeReprofoto

Klip pro Konto Bariéry, které pomáhá handicapovaným, se točil v roce 2012 v Praze a poté byl odvysílán v pořadu ČT Možná přijde i charita. Večer v přímém přenosu uvedla Česká televize na ČT 1 v sobotu 29. září 2012 od 20:00. Podle informací ČT bylo cílem pořadu pobavit diváky a zároveň pomoci dobré věci. Myšlenka vycházela ze známého sloganu Konta BARIÉRY "Co všechno budou muset tyto děti udělat, abychom si jich všimli?"

V klipu, který se později stal předmětem soudního procesu, měli herci Jan Potměšil, Petr Čtvrtníček a dnes již zesnulý herec Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar uniformy i auto v barvách policie. Soud kvůli tomu nyní udělil za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu oběma hercům, režisérovi a producentovi tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky.

Jejich obhájce Tomáš Sokol podal podle časopisu Týden, který o celé záležitosti jako první informoval, proti trestnímu příkazu odpor, bude tedy nařízeno veřejné líčení. O odškodnění pro řidiče, který zkolaboval, se rozhodne v občanskoprávním sporu.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Rozhovor s režisérem Tomášem Svobodou:
LN: Co říkáte na situaci, kte které jste se ocitl, když jste spolu s herci Čtvrtníčkem a Potměšilem dostali podmíněné tresty za natáčení klipu pro Konto Bariéry?
Je to nešťastná náhoda, vůbec nechápu, jak se to mohlo celé takhle zvrhnout. My jsme jednali v dobré víře, naprosto jsme netušili, že by to mohlo takhle dopadnout. Sami policisté se nám od začátku vlastně omlouvali, že to musí řešit, protože chápali, o co jde, ale podle zákona tak prý jednat museli. Je opravdu paradoxní, že byl odsouzen i Honza Potměšil, který je sám na vozíku...

Video s inkriminovanou scénou:

LN: Kdo za to tedy podle vás může? Byla to snad chyba ČT, že se dopředu neinformovala o možných důsledcích?
Těžko říct. Scénář byl schválený, ale nedá se tvrdit, že by to byla chyba České televize, protože se to natáčelo pro Konto bariéry a ČT to jen odvysílala. Nikdo neměl žádné připomínky, netušil jsem, že může být něco špatně. Smál bych se tomu, kdyby to bylo za jiných okolností.

LN: Váš právník podal odpor, ale co když budete opravdu odsouzen?
Doufám, že nakonec vyhraje zdravý rozum a ne byrokracie. A když mě odsoudí? No, budu se chovat slušně, abych nemusel do vězení, samozřejmě.

LN: Už se vám někdy něco podobného stalo?
To tedy opravdu ne.

Autor: