Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Drive stage na ostravských Colours zazní i kladiva a řetězy

Kultura

  11:30
Festival Colours of Ostrava pokračuje v mapování alternativních proudů v country, folku, blues, akustické hudbě a rockabilly. Na speciální Drive stage vystoupí celkem patnáct kapel z celého světa i od nás. K hlavním jménům scénu budou patřit američtí country-punkoví Slim Cessna's Auto Club nebo australští Graveyard Train, kteří pro svůj temný mix dark country, rockabilly, bluegrassu a punku využívají i kladiva a řetězy.

Graveyard Train, foto: Colours of Ostrava

"Nepřestává nás bavit objevovat dravé a živelné kapely, které neuznávají žádná tabu. Country a folk ohýbají přes punk, rock, Balkán, ska, temný kabaret a ještě temnější blues," vysvětluje ředitelka festivalu Zlata Holušová. Mezi letošními kapelami budou známá jména i čerstvé objevy, divoké koncertní kapely i křehcí folkaři. "Každá z kapel přitom představuje svébytný originál. Některé mají hlasy ostré jako kudla, některé namísto bicích používají železné řetězy nebo oslí zuby," doplňuje Zlata Holušová.

North Mississippi Allstars doporučil osobně Robert Plant

Na Drive Stage vystoupí kromě v úvodu jmenovaných kapel také američtí na Grammy nominovaní North Mississippi Allstars, které s jejich syrovým boogie bluesrockem na Colours of Ostrava osobně doporučil Robert Plant. Z Londýna přijede do Ostravy kapela The Great Malarkey, bláznivě míchající punk, ska, balkánskou dechovku a kabaret, ze San Franciska pak písničkářka Rupa Marya s formací The April Fishes, kteří volně střídají francouzský šanson, punkrock, gypsy swing, tango, cumbiu a americký folk 60. let zdobený špetkou indické bhangry.

North Mississippi Allstars

Polsko zastoupí dvě kapely - Orkiestra św. Mikołaja je skupina, která už přes čtvrt století dokazuje, že lidová hudba se dá hrát i na starobylé akustické nástroje moderně a nápaditě, a Volosi, smyčcový kvintet, který během okamžiku dokáže z lyricky hladivých minimalistických pasáží přejít do energického výbuchu.

Francouzské sourozenecké duo Isaya.

Ctitele francouzské hudby potěší dvojčata Jessica a Caroline Jeandon, alias Isaya, které hrají folkové písničky křtěné gospelem nebo nabroušeným bluesrockem, a světově proslulá mužská vokální skupina z Marseille Lo Cor dle la Plana, jejíž členové zpívají v jazyce středověkých trubadúrů oksitánštině a věnují se polyfonii. Podobně temperamentní zážitek nabídne čtyřčlenná ženská vokální skupina Assurd z Neapole. Hudbu od hranic Mexika a USA představí kapela David Wax Museum hrající folkrock prolnutý mexickým stylem son jarocho.

Česko zastoupí MDŽ nebo Mordors Gang

Za Českou republiku se na Drive stage představí formace tří muzikantek: Lucie Redlové, Beaty Bocek a Jitky Šuranské nazvaná MDŽ, dále plzeňské rockabilly/psychobilly Mordors Gang, punkrockoví Queens of Everything a dirty countryoví The Moonshine Howlers s punkovou dravostí a americkým zpěvákem Brianem Wayne Evansem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...