Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Dům fotografie dala Praha 20 milionů, teď dává ruce pryč

Kultura

  10:00
PRAHA - Pražský magistrát i ministerstvo kultury zřejmě opustí projekt Pražského domu fotografie (PHP), který směřoval k otevření široce pojaté organizace se zaměřením na fotografii v centru Prahy. Obě instituce pravděpodobně vystoupí z obecně prospěšné společnosti, kterou s PHP před několika lety založily. Do rekonstrukce objektu určeného pro sídlo budoucí organizace přitom stát i město společně daly 20 milionů korun.

Ilustrační foto foto: ČTK

Dům v Revoluční ulici, kde měl PHP sídlit, je již přes tři roky po
rekonstrukci, stále ale není zkolaudován. PHP připravuje výstavy v
náhradních prostorách, další se otevře 10. prosince. V Galerii Deset ve Waldesově muzeu v Praze Vršovicích představí práce 15 amerických fotografů z Pittsburghu.

Kolaudaci prostor údajně dlouho bránily stížnosti vlastníku bytů v domě. "Situace s majiteli bytů se už vyjasnila, " řekla ředitelka PHP Eva Hejdová. Přesto ale zástupci Prahy svůj postoj zdůvodňují zejména těmito komplikacemi.

"Byli jsme srozuměni s tím, že ministerstvo z obecně prospěšné

Pražský dům fotografie

Počátky PHP sahají do roku 1989, kdy na jaře vznikl Aktiv volné fotografie - sdružení fotografů, jehož cílem bylo především hledat vhodné prostory pro výstavy. Počátkem 90. let z něj vznikla nadace Pražský dům fotografie; po jejím zániku poslání aktivu i nadace převzalo občanské sdružení Pražský dům fotografie. V roce 2005 pak vznikla stejnojmenná obecně prospěšná společnost a sdružení se současně přejmenovalo na Fotoforum Praha.

společnosti vystoupí. Jasně nám to ale zatím nikdo neřekl," uvedla. Konkrétní informace o tom, zda chce PHP dále podporovat, nemá ani z magistrátu. Radní pro kulturu Milan Richter řekl, že hlavní město pravděpodobně bude chtít stejně jako ministerstvo kultury ze zřizovací listiny obecně prospěšné společnosti vystoupit. Důvodem jsou podle něj zmíněné komplikace s kolaudací výstavních prostor. Podle Richtera bývalá ředitelka zasahovala do projektu tak, že jsou nyní v prostorách věci, které původnímu projektu neodpovídají.

Dům v Revoluční ulici, v kterém má Pražský dům fotografie sídlit, převedla na začátku tohoto roku Praha 1 na hlavní město. Důvodem byly údajně rovněž průtahy kolaudace. Podle neoficiálních informací obyvatelé domu požadovali za souhlas s kolaudací peníze. Na to ale Praha nechtěla přistoupit.

Nejasný odchod ředitelky projektu
O projektu pro Revoluční se začalo jednat již v roce 2002, měla v ní
vzniknout velkoryse pojatá instituce pro co nejlepší možnou prezentaci, vznik, výzkum i výuku fotografie.  Téměř před dvěma lety odešla z vedení PHP jeho dlouholetá ředitelka Eva Hodek. Členové správní rady společnosti Fotoforum tvrdili, že její jednání
ohrožovalo budoucnost projektu nového sídla. Hodek, která za Pražským domem fotografie stála téměř deset let, se proti tomu ohrazovala. Také zástupci magistrátu ve správní radě byli proti návrhu Hodek odvolat a v řídící funkci ji podrželi. Počátkem ledna 2008 však sama Hodek podala výpověď.

Vystřídala ji Eva Hejdová, která nastupovala s tím, že PHP má stále podporu města i ministerstva. Počítala ale s tím, že nastanou změny v zakládací listině obecně prospěšné společnosti. I Praha již dříve kvůli průtahům s otevřením uváděla, že by chtěla mít na řízení společnosti větší vliv. Nyní ale projekt, který financovala 15 miliony korun, pravděpodobně opustí.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat