Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na festivalu v Trutnově bude vyučovat blues John Mayall

Kultura

  18:45
TRUTNOV - Jednou z hvězd festivalu Open Air Trutnov, který se uskuteční 15. až 18. srpna v areálu Na Bojišti, bude zakladatel a frontman legendární britské skupiny The Bluesbreakers.

John Mayall foto: MAFRA - DAVID PORT

Učitel Erica Claptona, který v listopadu oslaví 80 let, v České republice koncertoval už několikrát, pod širým nebem se však představí poprvé. ČTK o tom informoval zakladatel festivalu Martin Věchet.

"Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Nyní bude mít tu čest letošní festival otevřít," uvedli pořadatelé s tím, že Mayall nepřímo stál u zrodu nejstaršího hudebního festivalu v ČR přezdívaného Český Woodstock.

"Když přijel v roce 1985 do tehdejšího Československa na své vystoupení v rámci Bratislavské lyry, bylo to v tehdejší době temna něco nevídaného a neslýchaného. Skoro zázrak. Neuvěřitelné. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který mne infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit, bez ohledu na okolnosti, velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo," sdělil Věchet.

Mayall v Trutnově stráví tři dny, poté odletí do Ameriky, kde žije. "Budeme mít tu čest jej ubytovat v našich wigwamech a s radostí budeme Johna hostit podhorskými surovinami a nápoji z našich teritorií," sdělil ve stylu indiánské image festivalu Věchet.

John Mayall, "táta bílého blues"

Narodil se v roce 1933 v obci poblíž Manchesteru. Studoval výtvarnou školu, po tříleté službě v armádě a nasazení v Koreji se živil jako grafik. Počátkem 60. let založil kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných muzikantů. Nejslavnější éra nastala v roce 1966, kdy byl kytaristou Bluesbreakers Eric Clapton. Skupinou dále prošli Claptonův pozdější spoluhráč ze superskupiny Cream Jack Bruce, zakladatel kapely Fleetwood Mac Mick Fletwood či Mick Taylor, jenž byl jeden čas členem Rolling Stones. John Mayall vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných hudebníků, včetně Johna Lee Hookera, Sonny Boye Williamsona či Otise Rushe. Roku 2005 byl vyznamenán Řádem britského impéria.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat