Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Náchodsko se sjíždějí filmaři i písničkáři. Soutěží Vorel i Hřebejk

Kultura

  16:30
NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ - Projekcí snímku Martin a Venuše režiséra Jiřího Chlumského začal v Novém Městě nad Metují festival filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Režisér Tomáš Vorel foto: ČTK - Vít Šimánek

Do soutěžní části je přihlášena zhruba desítka snímků, podobný počet je na programu mimo soutěž. O přízeň poroty se budou ucházet například film Tomáše Vorla Cesta do lesa, Svatá čtveřice Jana Hřebejka, Polski film Marka Najbrta nebo Jedlíci aneb sto kilo lásky Tomáše Magnuska.

Letošní novinkou je projekt Rozesmátá kamera, soutěž amatérského filmu. "Vítězný obrazový materiál bude rovněž prezentován na zvláštním kanálu YouTube v systému webové prezentace Českého rozhlasu Hradec Králové," uvedla ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Během přehlídky se 14. června uskuteční i samostatný blok věnovaný tvorbě mladých filmařů nazvaný Studentský smích - festivalová sekce pro mladé.

Paleček bez Janíka

Návštěvníci festivalu mohou navštívit také doprovodné akce. Je mezi nimi například výstava fotografií Veroniky Richterové s názvem Toaletní piktogramy, která provází po celém světě místy, kam i "císař pán musel pěšky". Vystoupí rovněž písničkáři Pavel Dobeš, Josef Fousek, Mirek Paleček a další.

Festival končí 15. června, kdy budou uděleny ceny Zlatý prim, za režii, za nejlepší mužský a ženský herecký výkon, za výtvarný počin, cena Zdeňka Podskalského, cena FITES, cena herecké asociace a cena diváků. Vloni u diváků vyhrála komedie Líbáš jako ďábel Marie Poledňákové, u poroty Perfect Days režisérky Alice Nellis.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat