Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oscara získal film Birdman. Moderátor se předvedl jen v prádle

Kultura

  7:06
LOS ANGELES - Nejlepším filmem letošního udílení Oscarů se stal Birdman. Jeho režisér Alejandro González Iňárritu si rovněž odnesl zlatou sošku pro nejlepšího režiséra. Snímek, který byl nominován v devíti kategoriích, získal celkem čtyři ceny.

Oceněný režisér foto: Lidovky.cz

Oscara za nejlepší ženský herecký výkon dostala Julianne Mooreová za film Still Alice, kde ztvárnila učitelku s Alzheimerovou chorobou. Nejlepším hercem se stal Eddie Redmayne, který hrál ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga.

Předávání prestižních filmových cen Oscar probíhalo v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Prvním oceněným večera se stal Jonathan Kimble Simmons, který získal sošku pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za ztvárnění bezohledného učitele hudby ve filmu Whiplash.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal polský snímek Ida. Černobílý film popisuje život v Polsku za druhé světové války a po ní. Polsko tak získalo vůbec prvního Oscara v historii v této kategorii. Polský film byl přitom nominován na toto prestižní ocenění od roku 1963 již desetkrát. Režisér Pawel Pawlikowski byl ze zisku ceny nadšený a v zákulisí novinářům řekl: „Je to vzrušující, fantastické. Doufám, že to povzbudí svět, aby se znovu začal dívat na polské filmy a polské filmaře to přiměje zariskovat.“ Cenu v kategorii celovečerní dokument získal snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí.

Moderátor Neil Patrick Harris se objevil na pódiu jen ve spodním prádle

Tříhodinový ceremoniál moderoval herec Neil Patrick Harris známý z oblíbeného televizního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Každý z 20 letošních nominovaných v hereckých kategoriích je běloch, což je teprve potřetí od roku 1998 - naposledy se tak stalo v roce 2011. Právě narážkou na tento fakt zahájil Harris své úvodní vystoupení. „Dnes tu oslavujeme ty nejlepší a nejbělejší hvězdy Hollywoodu, tedy pardon ty nejskvělejší,“ uvedl.

Líbí-nelíbí

Margot Robbie na předávání prestižních filmových cen Oscar

Hlasujte

líbí se mi
nelíbí se mi

Vstoupit do hlasování

Vstoupit do hlasování

Během ceremoniálu vystoupila například zpěvačka Lady Gaga u příležitosti pocty pro muzikálový film Za zvuků hudby, který vznikl přesně před padesáti lety.

První nominace

Šedesátiletý Simmons byl nominovaný na Oscara vůbec poprvé. Zlatou sošku si rovněž poprvé odnesla i Patricia Arquetteová za roli matky hlavního hrdiny ve filmu Chlapectví. Arquetteová ve své děkovné řeči vzdala hold „všem ženám, které porodily a platí daně“. „Bojovali jsme za rovná práva pro každého. Nyní je načase, aby existovala i rovnost ve výši platů,“ dodala a vysloužila si obrovský potlesk publika, zejména své herecké kolegyně Meryl Streepové.

Herečka Scarlett Johansson v róbě Versace na předávání prestižních filmových...
Herečka Gwyneth Paltrow s velkou růžovou růží
Vítězný tým zvukařů filmu Whiplash
Eddie Redmayne a jeho žena Hannah Bagshaweová na bále.

Komedie Grandhotel Budapešť byla nominována v devíti kategoriích a získala čtyři ceny - za nejlepší kostýmy, masky, hudbu a za výpravu a dekoraci. Cenu za vizuální efekty sci-fi snímek Interstellar. Nejlepším animovaným filmem se stala Velká šestka.

Oscary 2015

Film roku: Birdman 

Režie: Alejandro G. Iňárittu

Herec v Hlavní roli: Eddie Redmayne (Teorie všeho) 

Herečka v hlavní roli: Julienne Mooreová (Still Alice)

Herec ve vedlejší roli: J. K. Simmon (Whiplash)

Herečka ve vedlejší roli: Patricia Arquette (Chlapectví)

Neanglicky mluvený film: Ida 

Animovaný film: Velká šestka

Kamera: Birdman

Střih: Whiplash

Zvuk: Whiplash

Píseň: Glory (Selma)

Hudba: Grandhotel Budapešť

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!