Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do boje o Oskara vyslalo Česko snímek Fair Play Andrey Sedláčkové

Kultura

  13:33aktualizováno  13:42
PRAHA - O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se bude za Česko ucházet snímek Fair Play Andrey Sedláčkové. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ho vybrala ze 47 filmů.

Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play foto: 4press

Nominace v 87. ročníku prestižních cen americké Akademie filmového umění a věd budou vyhlášeny 15. ledna 2015, sošky vítězným filmům budou předány 22. února tradičně v Los Angeles.

Více o snímku ČTĚTE ZDE:

Příběh o sprinterce, která se v normalizačním Československu 80. let dostane do státem řízeného dopingového programu, vznikl ve společnosti Negativ producentů Kateřiny Černé a Pavla Strnada. Tento týden byl nominován do širšího výběru na Evropské filmové ceny.

Natáčení bylo spíš běh na dlouhou trať

"Jsem nesmírně šťastná za všechny, kteří na filmu spolupracovali. Především za Judit Bárdosovou a Aňu Geislerovou, bez nichž by film nebyl, jaký je. Příběh je o sprinterce, ale příprava a natáčení byly spíše během na dlouhou trať. Od chvíle, kdy jsem si přečetla novinový článek o státem organizovaném dopingu v československém komunistickém sportu, a natáčením uběhly čtyři roky. Napsala jsem 19 verzí scénáře a producenti hledali finance," komentovala rozhodnutí ČFTA Sedláčková.

Judit Bárdos a Eva Josefíková ve filmu Fair Play
Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play
Judit Bárdosová jako sprinterka Anna a její filmová matka Aňa Geislerová.
Pětadvacetiletá Judit Bárdosová ztvárnila hlavní roli ve filmu Fair Play.

Čeští akademici vybírali od 1. do 17. září ze 47 českých hraných filmů a dokumentů snímek, který by mohl reprezentovat domácí kinematografii v oscarovém klání. Na dalších místech skončily podle jejich hlasů Cesta ven Petra Václava a celovečerní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Autoři: ,