Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechte zpívat Mišíka. Vzniká dokument o legendárním českém rockerovi

Kultura

  6:00
Dokumentární film o hudebníkovi Vladimíru Mišíkovi začala v těchto dnech natáčet režisérka Jitka Němcová. Snímek, ve kterém budou k vidění archivní záběry a zazní v něm výpovědi muzikantových kolegů, přátel, rodiny i lékařů, plánuje premiéru k muzikantovým sedmdesátinám, které oslaví 8. března 2017.

Vladimír Mišík na archivním záběru. foto: Reprofoto

„Mišíkovo téma je o hledání, lidí, věcí, hudby, poezie a v neposlední řadě amerického otce, hledání událostí, které prošly jeho životem, jestli se naplnil osud člověka, který je obdařen talentem a nadáním a jestli svůj talent nerozmělnil ani nepromrhal,“ říká režisérka Jitka Němcová, která se spolu s Mišíkem také autorkou scénáře.

Podle Němcové je cílem filmu nazvaného Nechte zpívat Mišíka představit portrétovaného hudebníka jako člověka pevného charakteru, umělce, který se nedal zlomit, a který stále tvoří a nenechá se sešněrovat „novým vkusem, který nám přináší naše současná společnost“.

Název filmu odkazuje k nápisu, který se objevil na zdi v pražských Holešovicích v roce 1983, kdy měl Mišík z politických důvodů na několik let zákaz činnosti. Nápis byl opakovaně zamalováván, ale objevil se vždy znovu.

„Chceme zjistit, proč ho nikdy muzikanti neopustili, i když zůstal sám, vždy se mu podařilo postavit novou a lepší kapelu, proč ho spoluhráči nosili na jeviště, když byl dva roky na vozíku, jaké to je kouzlo a charisma, které má.... Budeme vyprávět klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace,“ dodává režisérka.

„Film bude naléhavý, tak jak Mišík zpívá. Napínavý, jak budeme hledat, vtipný jak to u muzikantů bývá a poetický, jak se bude hrát,“ slibuje Němcová, která má na kontě řadu televizních filmů i dokumentů, naposled portrét zpěvačky Zuzany Michnové, který natočila v roce 2013.

Hudebník, zpěvák a kytarista Vladimír Mišík (1947) je zakládající člen skupin The Matadors, Blue Effect,Flamengo a Etc... (1974), se kterou vystupuje dodnes. V letech 1982 až 1985 mu bylo z politických důvodů zakázano koncertovat. V roce 1990 byl na dva roky zvolen do České národní rady za Občanské fórum. K jeho nejznámnějším písním patří Slunečný hrob, Kuře v hodinkách, Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma (Láska je jako večernice) nebo Obelisk.

Vladimír Mišík.
Vladimír Mišík.

Snímek Nechte zpívat Mišíka vzniká v produkci Viktora Schwarcze (Cineart), koproducentem je Česká televize. Film podpořil Státní fond kinematografie. Podle dramaturgyně České televize Věry Krincvajové je Mišík „vynikající muzikant a rocker s duší jemného básníka. Představuje osud, do kterého se velmi konkrétně promítla bouřlivá historie naší země od konce II. světové války po současnost, a to se všemi možnými paradoxy i absurditami.“ „Zároveň jde o příběh člověka, který si vždy stál za svým, nenechal se zkorumpovat mocí, komercí ani metály,“ dodává Krincvajová.

Autor: