Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

NEJ HITY: Pavel Bobek - raději víno, o trávě jen zpívám

Kultura

  7:00
PRAHA - Bogart – nejlepší americký herec všech dob; alespoň podle Amerického filmového institutu. Anebo sloveso označující přehnaně dlouhou uzurpaci jointa, odvozené právě od Humphreyho zvyku mít neustále v koutku úst vraženou cigaretu, aniž by měl potřebu z ní potahovat; vžilo se to.

Pavel Bobek foto: ČTK

A tak americká bluesrockově-psychedelická kapela Fraternity of Man přišla s písní Don’t Bogart Me, známou i jako Don’t Bogart That Joint. V roce 1968 se objevila na jejich eponymním debutu, o rok později ji scenáristé a herci Dennis Hopper a Peter Fonda použili do svého kultovního filmu Easy Rider, který do povědomí tuzemských diváků vstoupil jako Bezstarostná jízda; oficiálně až v roce 1995. Ani Pavel Bobek už si dnes nevzpomíná, kde film viděl prvně, pomalá píseň mu však utkvěla v hlavě. I když sám byl už tehdy zdatným angličtinářem, název skladby pro něj byl nepřeložitelný.

Pojď stoupat jak dým

Hudba: Elliot Ingber / Larry Wagner: Don’t Bogart Me
Český text: Vladimír Poštulka
Zpívá: Pavel Bobek
Rok vydání: 1975

Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.
Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.

Plout po nebi jen,
výškou být opojen,
jen své sny si můžeš vzít,
tam kde vládne mír a klid.

Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.
Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.

Plout po nebi jen,
výškou být opojen,
jako dým z mé dýmky nebem pluj,
za sebou nech zem a smutek svůj.

Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.
Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.
Pojď stoupat jak dým,
až tam, kam jen ptáci mohou.

„Netušil jsem, co je to za slovo joint, tím méně jsem rozuměl výrazu bogart,“ přiznává ještě po letech. Pravý význam slova joint nakonec dodal Michael Žantovský – jako vystudovaný psycholog, který v letech 1968–69 pobýval na univerzitě v Montrealu, přece jen už přišel s ubalenou marihuanou do kontaktu.

Teď ještě dekódovat toho bogarta. „Oslovil jsem tenkrát Petra Adlera, který byl reportérem časopisu Mladý svět a zároveň pracoval v tiskové agentuře ČTK – pokud vím, volal kvůli tomu až někam do Ameriky, ale každopádně mi po pár dnech sdělil pravý význam tohohle slova, čímž mi bylo jasné, že do našeho jazyka je tenhle název nepřeložitelný – o marihuaně v českém textu za časů normalizace ani nemluvě,“ připomíná časy, za nichž vznikala zdejší verze tehdy už velkého zámořského hitu textař Vladimír Poštulka. Leč Ing. arch.

Pavel Bobek byl myšlenkou na píseň o konopí nadšen – a textař měl úkol, jehož splnění ho trápilo několik dní. Jak napsat skladbu o trávě – a přitom tohle slovo nepoužít? „Nakonec jsem ji dostal přímo do názvu – zakletou do dýmu,“ podotýká dnes. Výsledkem tak bylo přání povznášejících pocitů: „Pojď stoupat jak dým / až tam, kam jen ptáci mohou / plout po nebi jen / výškou být opojen / jen své sny si můžeš vzít / tam, kde vládne mír a klid.“ Pokud pravý význam těchto slov unikl některému z posluchačů, byl na tom stejně, jako cenzor, který text písně nazvané Pojď stoupat jak dým schválil a doporučil k vydání.

Stalo se tak na debutové desce Pavla Bobka, která pod názvem Veď mě dál, cesto má vyšla v roce 1975. I když její protagonista dodnes tvrdí, že lidi od začátku věděli, o čem tahle píseň pojednává, on sám se o opojných účincích marihuany přesvědčil až koncem osmdesátých let. „Kdosi mě tehdy pozval na Letnou na jakousi party a tam mi někdo prvně v životě nabídl toho jointa, o kterém se zpívá v písni Don’t Bogart Me. Moc se mi do toho nechtělo, ale pak jsem sám sebe přesvědčil, že bych to měl alespoň jednou zkusit. Nic mi to neřeklo, žádné příjemné pocity se nedostavily. Naopak, cestou domů se mi začala strašně točit hlava, byl jsem po těch několika šlucích úplně vyřízený, takže to bylo skutečně poprvé a naposledy, co jsem vzal marihuanovou cigaretu do pusy. Od té doby se držím vína a o trávě jen zpívám!“

Nej hity každé pondělí

Příště - Hana Zagorová & Petr Rezek: Duhová víla

Autor: