Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEJ HITY: Saxana s absolutním rýmem jak od Cimrmana

Kultura

  7:00
PRAHA - Nikdy nemusela vzniknout, nikdo o ni nestál. Byl to nápad Jana Vaculíka, tehdejšího manžela a manažera Petry Černocké. Když už si Václav Vorlíček vybral do titulní role své pohádky Dívka na koštěti zrovna tuhle zpěvačku, měla by na stříbrném plátně předvést i svůj hlasový rozsah.

Petra Černocká foto: ČTK

Slavný režisér se poškrábal na lysé hlavě: Ale tohle není muzikál! Proti tomu nikdo z přítomných nemohl nic namítnout, ovšem pod titulky by nějaká hudba znít měla – a proč by nemohla být zpívaná? Tedy konkrétně Petrou Černockou? Režisér slavných komedií Pane, vy jste vdova! či Kdo chce zabít Jessii? nakonec souhlasil. I když Petra Černocká ještě za studií Pražské konzervatoře zpívala s kapelou Pastýři, kterou vedl Petr Hannig, a byla autorkou dodnes slavné písně Ovečka, o hudbu byl požádán zkušený skladatel, autor řady filmových melodií Angelo Michajlov (Metráček či Popelka, později třeba Chobotnice z II. patra, Hop – a je tu lidoop, Lucie, postrach ulice nebo Rumburak). Ten přehrál svou novou svižnou kompozici tehdy dvaadvacetileté zpěvačce.

Petra Černocká: Saxana

Hudba: Angelo Michajlov
Text: Pavel Kopta
Zpívá: Petra Černocká
Rok vydání: 1972

Saxano - v knihách vázaných v kůži
zapsáno kouzel je víc než dost
Saxano - komu dech se z nich úží
Saxano - měl by si říct už dost

Cizími slovy
ti jedna z nich poví
jak muži se loví
buď pan admirál nebo král
Vem oko soví
pak dvě slzy vdovy
to svař a dej psovi
co byl a vyl sám opodál

Saxano - v knihách vázaných kůží
zapsáno kouzel je víc než dost
Saxano - komu dech se z nich úží
Saxano - měl by si říct už dost

Seď chvíli tiše
a pak hledej spíše
kde veršem se píše
že tát bude sníh
loňský sníh
najdeš tam psáno
jak změnit noc v ráno
jak zaklít ne v ano
a pláč nocí zlých
změnit v smích

Saxano - v knihách vázaných kůži
zapsáno kouzel je na tisíc
Saxano - v jedné jediné růži
Saxano - kouzel je mnohem víc

Saxano - v knihách vázaných kůží
zapsáno kouzel je na tisíc
Saxano - v jedné jediné růži
Saxano - kouzel je mnohem víc

Saxano - v knihách vázaných kůží
zapsáno kouzel je na tisíc

A ta ještě s odstupem let přiznává: „Když jsem ji poprvé slyšela v drsném podání autora, vlastně se mi moc nelíbila. Verze mi přišla moc jazzová a složitá, zaujal mě v podstatě jen refrén.“ Naštěstí právě jím celá píseň začíná. Nakonec ji tedy nazpívala. A byl to hit. Stejně jako celý film, který získal Cenu filmového diváka na Filmovém festivalu mladých v Trutnově. Za zvláštní filmové efekty navíc architekt Oldřich Bosák obdržel v roce 1973 na mezinárodním katalánském filmovém festivalu Sitges cenu Medalla Sitges en Plata de Ley. Sama Petra Černocká získala v roce 1971 diváckou cenu Herečka roku, kterou představovala keramická soška Jana Kutálka. Víceméně náhodná herečka, z níž Saxana udělala celonárodní hvězdu, se následně před kamerou objevovala spíš příležitostně.

Ale tahle skladba z Dívky na koštěti s ní zůstala dodnes; v roce 1999 jí za ni byla gramofonovou společností Supraphon udělena Zlatá deska a zároveň vzniklo CD, na kterém celý filmový příběh převyprávěla. Teprve po mnoha letech si však všimla, že věhlasný textař a šansonový básník Pavel Kopta si v refrénu vypomohl absolutním rýmem: „Saxano – v knihách vázaných v kůži / zapsáno kouzel je víc než dost / Saxano – komu dech se z nich úží / Saxano – měl by si říct už dost!“ Co si mohl dovolit Jára Cimrman v případě básně Naše staré hodiny bijí čtyři hodiny, nebylo právem textařů populární hudby.

„Veršovat stejná slova je zakázané – to se vždy považovalo za nepřípustnou textařskou hrubku. Vlastně dodnes nevím, jestli šlo tenkrát v případě vynikajícího textaře Pavla Kopty o záměr, či obyčejnou nepozornost,“ krčí rameny ještě dnes Petra Černocká. Ať už to však bylo cokoliv, nikomu to nevadilo. Ostatně, kolik diváků či posluchačů si toho někdy všimlo? Píseň jako celek působila stejně silně jako lektvar zhotovený podle receptu popsaného ve druhé sloce: „Vem oko soví, pak dvě slzy vdovy / to svař a dej psovi, co byl a vyl sám opodál...“ Není divu, že tenhle utrejch se hraje v rozhlase dodnes.

Nej hity každé pondělí

Příště - Lucie: Amerika

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat