Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEJ HITY: Proč nemá Petr Janda rád Šípův hit Šlapací kolo?

Kultura

  7:00
Říkali si Faraon; dnes skoro zapomenutá kapela. I když hrávali takřka výhradně po barech a natočili pouhé tři singly, nelze tohle jméno z přelomu svobodných let šedesátých a nastupující normalizace tak úplně ignorovat.

Už proto, že na hudební scéně dodnes působí její tehdejší členové, klavírista Jaroslav Uhlíř a baskytarista Karel Šíp. A zůstal po ní také hit Šlapací kolo.

ŠLAPACÍ KOLO

Hudba: Evan Jones & Idris Jones Český text: Karel Šíp
Hraje: Faraon
Rok vydání: 1971

V originále se skladba jmenuje The Pushbike Song a na jaře 1971 čtrnáct dní vedla australskou hitparádu, ale nejen to: týden si držela druhé místo i na britském žebříčku nejprodávanějších singlů. V pořadí druhý hit australské kapely The Mixtures – tím prvním byla o půl roku dřív coververze úspěšné písně In The Summertime od anglické kapely Mungo Jerry – byl také jejím posledním, v roce 1976 se skupina rozpadla.

Jakými cestami se tahle písnička dostala k uším Karla Šípa, si už dnes nikdo nepamatuje, ale okamžitě ho zaujala. V tehdejším Československu nebylo jednoduché sehnat si zahraniční nahrávku, ale nakonec se to podařilo. Napsat k ní česká slova bylo snazší; nebyla to první literární práce pozdějšího textaře řady hvězd tuzemské pop-music.

TEXT

Šlapací kolo na půdě leží,
nevím, kdo by ho chtěl.
Šlapací kolo je ještě svěží.
Já když ho zřel.
Šlapací kolo přežilo století. Šlapací kolo jako blesk poletí.

Na starou půdu kolo milé.
Dávno vodložil Tě děd.
Netušil děd, že přijde chvíle
a vobjede svět.
Šlapací kolo přežilo století.
Šlapací kolo jako blesk poletí.

A jedeme dál.

Sám, sám na kolo sám, sám, sám, sám na kolo usedám.
A šlapu, šlapu, jak šlapat se má No já se mám, hej hej.

Silnice dlouhá pod námi běží.
Blázen, kdo se nám smál.
Léto či zima,
prší, sněží.
My jedeme dál.
Šlapací kolo přežilo století.
Šlapací kolo jako blesk poletí.

A jedeme dál

Sám, sám na kolo, sám, sám, sám, sám na kolo usedám.
A šlapu, šlápu, jak šlapat se má No já se mám, hej, hej...

"Šlapací kolo na půdě leží / nevím, kdo by ho chtěl / šlapací kolo je ještě svěží / já když ho zřel – šlapací kolo!" zpíval vpodvečer uprostřed nevlídného října roku 1971 Jan John návštěvníkům jedné pražské kavárny. Kapela Faraon už byla v polovině další písničky, když jim číšník donesl lahev vína: "To je od stolku v rohu – jestli byste ještě jednou nemohli zazpívat o tom šlapacím kole." Na dálku poděkovali, zahráli.

A ten večer ještě sedmkrát.

"Ranní bolest hlavy byla první náznak, že se písnička lidem líbí," vzpomíná na počátek sedmdesátých let Karel Šíp. Reakce publika ho tenkrát natolik potěšila, že se odhodlal k odvážnému kroku: zaklepal na dveře gramofonového vydavatelství Supraphon a nabídl jim písničku k vydání. Nikdo tu neznal ani jeho, ani skupinu Faraon, která do té doby nic nenahrála, ale všemocným vládcům nad československou hudební scénou se skladba líbila; její obsah byl nezávadný, nic proti ničemu.

A tak se Faraon prvně v životě dostal do studia – tři dny před koncem roku 1971 v Mozarteu natočil Šlapací kolo, na druhou stranu svého prvního singlu pak písničku Padá kámen ze skály s hudbou Jaroslava Uhlíře a textem Zdeňka Svěráka.

Šlapací kolo se stalo vůbec první vydanou skladbou, kterou otextoval Karel Šíp (dnes jeho jméno najdeme pod více než dvěma stovkami písniček). A hned to byl hit – jen za rok 1972 se singlu prodalo přes sto tisíc kusů.

Byla to mimochodem jediná nahrávka kapely Faraon, kterou nazpíval Jan John; krátce nato se k mikrofonu postavil tehdejší kytarista Jiří Schelinger. I on Šlapací kolo zpíval v několika televizních estrádách, ale napodruhé už se mu z něj hit udělat nepodařilo. Jediný, koho mohla změna zpěváka těšit, byl Petr Janda. "Tahle písnička byla mnohem slavnější než celá kapela Faraon. Šlapací kolo znal každý, nás skoro nikdo. A protože Honza John měl velmi podobnou barvu hlasu jako Petr Janda, spousta lidí si myslela, že je to nový hit skupiny Olympic – nejednou se stalo, že se na jeho koncertech publikum dožadovalo právě téhle skladby," vzpomíná po letech Karel Šíp.

Petr Janda ji tenkrát opravdu neměl rád. Svoje autorství dokonce musel v jednom rozhovoru vyvracet: "Vůbec nevím, co to má být za písničku! Přísahám, že jsem nikdy žádné Šlapací kolo nesložil!" A je to pravda – takovouhle skladbu by zpěvák skupiny Olympic nikdy nenapsal! 

Jak vznikaly české nej hity? Čtěte každé pondělí na serveru lidovky.cz/kultura

V pondělí 29. srpna: Rejdit (Walk Choc Ice)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...