Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEJ HITY: Romance iToma a dívky jménem 90/60/90

Slovensko

  7:30aktualizováno  8:14
PRAHA - "Slovákům se nestýská,“ stěžuje si Milan Cais, zpěvák a bubeník kapely Tata Bojs, spoluautor textu a v případě koncepčního Nanoalba představitel technologického optimisty, vášnivého hráče a nadšeného internetového surfaře iToma.

Mardoša a Milan Cais z Tata Bojs. foto: Lidové noviny

Původně verše písně zněly: „Mňa sa po tebe stýska / vonku je hmla a nad Tatrou sa blýska.“ Inu, Čech píšící slovensky – v domnění, že po tolika letech národnostního soužití tenhle jazyk ovládá. Pro všechny případy si text nechali zkontrolovat od rodáků z Bratislavy. „Slovo stýskat ve slovenštině neexistuje,“ dostalo se jim odpovědi a následně vysvětlení: „U nás se říká: Chýbaš mi.“ A protože chybění se s blýskáním nerýmuje, zpívá se dnes v písni Virtuální duet: „Chýba mi pocit, že ma niekto stíska / vonku je hmla a nad Tatrou sa blýska.“

Virtuální duet

Hudba a text: Tata Bojs (Mardoša & Milan Cais)
Hrají: Tata Bojs
Rok vydání: 2004

90/60/90:
hladám ťa icq po celej sieti
miestnosť po miestnosti
monitor svieti

iTom:
mých mailů jsi častý adresát, devadesát šedesát devadesát
v noci kvůli tobě nemůžu spát ,devadesát šedesát devadesát

mám takovej nápad, takovej plán, budem se na sebe koukat online, svou webovou kameru zahltíš něhou a já si Tě budu moct prohlížet nahou

90/60/90:
hladám ťa icq po celej sieti
miestnosť po miestnosti
sme ako děti

Refrén (oba):
je tohle vztah moderní doby?
možno by sme toto nemali robiť
ale jsme tak šťastní jen ty a já
tenká pavučina nás len spája

90/60/90:
môj milý iTom, zdá sa, že si ozaj hravý
nepopieram, hoci táto hra ma baví ,počkaj ja chvíľu porozmýšlam - zatial kľud
čo z môjho servera ti dovolím stiahnuť

sme drôtikmi spojeny, to sa mi páči, no komputer miesto teba - to mi nestačí
chýba mi pocit, že ma niekdo stíska, vonku je hmla a nad Tatrou sa blýská

iTom:
hledám tě icq po celé síti
místnost po místnosti kde můžeš býti

90/60/90:
tiež by som robila toto do rána

iTom:
slib mi, že bude to jen mezi náma

oba:
jen mezi náma...

Cizí jazyk měl v tomhle případě své opodstatnění. Do vztahu iToma a jeho dívky Elišky, technologické pesimistky se zájmem o alternativní medicínu, se pokusila vklínit postava jménem 90/60/90 – asistentka profesora Tečky, citově strádající sexy Slovenka žijící v Čechách, která se ráda oddávala lascivní a koketní internetové komunikaci. Kdo by ji ovšem měl zpívat? Stačil by dobrý hlas, ostatní míry nemusejí nutně souhlasit...

První volba padla na Janu Kirschner, která v roce 2001 plnila rozhlasový éter svým hitovým duetem s Petrem Hapkou, v němž tvrdila: Bude mi lehká zem. O dva roky později, kdy Tata Bojs ve studiu Gui-tón připravovali své Nanoalbum, vydala úspěšnou desku Veci, čo sa dejú. „Kontaktovali jsme ji prostřednictvím jejího manažera a dočkali se odpovědi, že máme písničku poslat. Přidali jsme k ní i příběh celé desky, aby pochopila, že se jedná o koncepční album. A čekali. Nakonec přišla odpověď, že žádný duet nebude, že nemá čas – asi pro ni nabídka od nějaké kapely z Hanspaulky nebyla dost vzrušující,“ krčí rameny hudebník a výtvarník Milan Cais, který si v době vydání Nanoalba říkal též p3D01.

Tak tedy pokus číslo dvě. V roce 2003 slavila na Slovensku úspěch kapela Peha se svým třetím albem Experiment, singlová píseň Naoko spím se stala jednou z nejhranějších skladeb u našich východních sousedů a v následujícím roce se tahle skupina představila Čechům jako předkapela Chinaski.

Ať tedy postavu 90/60/90 nazpívá Katarína Knechtová! Dnes úspěšná sólová zpěvačka, která si kromě Pehy prošla i kapelou IMT Smile, však nabídku odmítla; bez udání důvodu. Jistě by se na Slovensku ještě nějaká zpěvačka, u níž by bylo možné riskovat třetí nezájem, našla, ale baskytarista přezdívaný Mardoša dostal nápad: „Vždyť v Radiu 1 pracuje Linda Hammelová, která taky občas zpívá!“ A tak byla oslovena dcera slavného muzikanta Pavola Hammela, která se narodila v Bratislavě a rodná řeč jí nečinila ani po mnoha letech života v Praze nejmenší problém; na rozdíl od zpěvu. „Moc se jí do toho nechtělo, necítila se jako zpěvačka a pořád nás upozorňovala, že s jejím výkonem asi nebudeme moc spokojení, takže my zase přesvědčovali ji, že to zvládne,“ vzpomíná na vzájemné ujišťování se Milan Cais.

Zvládla to. Alespoň na desce, kde měla pseudonym Lin-dee. „Horší to bylo na velkém koncertě v T-Mobile Areně, kde jsme natáčeli DVD – tam zřejmě nervozita, mraky lidí a skutečnost, že se to celé nahrává, udělaly své. Museli jsme to pak ve studiu přezpívat,“ přiznává magistr umění a ilustrátor knihy Nanobook. Virtuální duet měl být hit, připouští kapela Tata Bojs: „Při jeho skládání jsme záměrně šli naproti komerčnímu zvuku rozhlasových stanic – chtěli jsme opravdu napsat píseň, kterou budou rádia hrát. Nestalo se. Nikdy potom už jsme se o nic podobného ani nepokoušeli.“

Nej hity každé pondělí

Příště - Aneta Langerová: Voda živá

Píseň byla vybrána jako pilotní singl koncepčního Nanoalba, které mělo svou zcela jasnou vizuální podobu, logicky k ní tedy musel vzniknout videoklip. Jako režisér byl vybrán osvědčený a hudebními Cenami Anděl ověnčený Jakub Kohák. „My jsme původně chtěli, aby na tuhle skladbu vznikl animovaný klip, ale na to už nezbyl čas. Tak jsme alespoň Jakuba požádali, aby natočil video, které bude s celým příběhem Nanoalba nějakým způsobem korespondovat. Ale stal se přesný opak – Jakub vytrhnul tuhle píseň z kontextu a natočil klip o dvou starých lidech, kteří se seznámí přes ICQ a domluví si rande na taneční zábavě! Klip je skvělý, ale musím se přiznat, že s odstupem času mě mrzí, že jsme tenkrát ten koncept neuhlídali. S příběhem iToma, Elišky a 90/60/90 nemá vůbec nic společného!“ doznává se Milan Cais.

V tom s ním nelze než souhlasit. Na druhou stranu, právě díky této odtažitosti od námětu celé desky mohl fungovat jako samostatný klip – a dařilo se mu skvěle! Vždyť právě tohle retro ztvárnění přísně počítačové love story získalo Anděla 2004 v kategorii Klip roku!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!