Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejen Colours. Festivalový příliv závratně stoupá

Colours of Ostrava

  14:00
PRAHA - Tři výrazné letní festivaly začínají již tento čtvrtek. Vedle Colours of Ostrava vypukne také kutnohorská alternativní přehlídka Creepy Teepee a ve Vizovicích zaduní metal na festivalu Masters of Rock.

Melancholický DJ Pictureplane - tahák kutnohorského Creepy Teepee foto: Blogspot.com

Colours of Ostrava
12. - 15. července, areál Dolní oblasti Vítkovice, Ostrava

Ostravský hudební festival natolik vyrostl do šíře, že se letos musí stěhovat na nové místo. Na multižánrovém setkání bude po čtyři dny v provozu deset scén, na nichž dohromady vystoupí 150 kapel. Hledat mezi nimi stylové pojítko nelze a ani to není smyslem festivalu. Tím je široce, a ne jen populárně definovaná kvalita. Mezi letošní headlinery patří Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, Janelle Monáe, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Kronos Quartet, Rufus Wainwright, Mogwai, Infected Mushroom, Parov Stelar Band a mnozí další.

Anthony and the Johnsons vystoupí na Colours of Ostrava v pátek 13. července

Ale tato velká jména jsou zbytečnou sázkou na jistotu v okamžiku, kdy vás přecházení z jednoho koncertu na druhý začne nudit. Z vlastní zkušenosti se mi vyplatilo objevovat dosud neznámé skupiny na menších scénách. Organizátoři Colours of Ostrava sem přivážejí hudebníky z často exotických koutů světa, o jejichž hudebním vkusu toho moc nevíme. A pokud vám nesedne, stačí doslova poodejít kousek stranou na jiné vystoupení.

Pohled na české skupiny z programu Colours of Ostrava působí jako pokus o velký mezigenerační dialog: Michal Prokop a Framus Five začínali v letech šedesátých. Krásné nové stroje hrají od let osmdesátých a třeba takoví Fiordmoss existují zatím jen čtyři roky.

V Ostravě se v rámci doprovodného programu budou dít i věci, které byste si s hudebním festivalem běžně nespojovali. Třeba PechKucha Night o současném designu, exhibice slam poetry, výstavu fotografa Jindřicha Štreita nebo dílnu graffiti (více na www.colours.cz).

Creepy Teepee
12. - 15. července, areál bývalého pivovaru, Kutná hora

Pokud se vám dostala do rukou kniha Kmeny, mapující vizuální styl různých alternativních subkultur, pak vězte, že část fotografií precizně vystylovaných mladých lidí vznikla na festivalu Creepy Teepee. Těžko bychom v České republice hledali podobně hipsterský festival, kam kolektiv A. M.180 dováží špičkové hudebníky z oblasti freak folku, punku, electra, lo-fi, dubu, divného rokenrolu, divného soulu, nebo dokonce divného gospelu.

Dvojice Japanther míří na Creepy Teepee do Kutné hory

Nemusíte trpět mindráky, pokud zjistíte, že z programu Creepy Teepee neznáte ani jednu skupinu. Na stránkách festivalu jsou linky na klipy všech účinkujících, které vám dají alespoň základní představu. Mezi největší letošní taháky patří dvojice Japanther, melancholický house Pictureplane nebo dark folkový vypravěč King Dude.

Jestli je na Creepy Teepee něco fantastické, pak jsou to jeho intimní rozměry. Máte pocit, že se tu s každým alespoň od vidění znáte, a to včetně zámořských hudebníků (více na www.creepyteepee.org).

Masters of Rock 2012
12. - 15. července, areál likérky Rudolf Jelínek, Vizovice

Kdo dnes poslouchá metal? Jsou jich desetitisíce a nevadí jim vyslovovat názvy skupin znějící jako středověké zaříkávání. Masters of Rock sice nepřivezou takové hvězdy jako již proběhlý Metalfest, přesto je tu široký výběr domácích, skandinávských i amerických metalových nebo punkových skupin.

Gotický industriální metal. Skupina Deathstars to umí a předvede ve Vizovicích. Pokud vám tenhle styl nesedí, letní festivaly nabízejí i řadu dalších alternativ.

Úvodní den vystoupí Horkýže Slíže ze Slovenska nebo veteráni Thin Lizzy. Pěkné datum pátek 13. má rezervován Visací zámek či švédští Pain. Sobota přinese koncert legendárních Citronů (jejich Radegast vyšel před 25 lety!), ale i industriálně metalových Deathstars. Kdo se dočká posledního dne, uslyší Gotthard nebo Sabaton, zpívající téměř výhradně o válce.

I metalu se časy mění. Na Masters of Rock 2012 bude pivo čepováno do ekologických a zálohovaných kelímků, v areálu festivalu budou k dispozici bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny, a chystá se dokonce i velké sčítání metaláků (více na www.mastersofrock.cz).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!