Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší britská divadelní herečka? Mirrenová, kdo jiný

Kultura

  12:40
LONDÝN - Držitelka filmového Oscara Helen Mirrenová získala ocenění za nejlepší herecký divadelní výkon roku za své ztvárnění královny Alžběty II. ve hře Audience (The Audience).

Helen Mirrenová na únorových cenách BAFTA foto: Reuters

Ceny Laurence Oliviera

Udělují se od roku 1976 za inscenace v londýnských divadlech. V posledních letech se ceremoniál stal hojně sledovanou událostí, která si svým leskem nezadá ani s udílením amerických cen Tony. Moderátory večera byl herec Hugh Bonneville známý ze seriálu Panství Downton a herečka Sheridan Smithová, několikanásobná držitelka Olivierovy ceny.

Sedmašedesátiletá Mirrenová se ztvárněním panovnice proslavila už na filmovém plátně, za svůj výkon ve snímku Královna získala v roce 2007 Oscara. Hru Audience, která sleduje setkávání královny s jejími premiéry, napsal Peter Morgan, který byl i scenáristou zmiňovaného filmu.

Mirrenová při přebírání ceny poukázala na to, že opět zvítězila díky svému převtělení do panovnice. Pak zažertovala, že cenu by si zasloužila spíše sama Alžběta "za nejdůslednější a nejoddanější výkon 20. a nejspíše také 21. století". Umělkyně cenu Laurence Oliviera pro nejlepší divadelní herečku získala poprvé, ačkoli se v minulosti ocitla již třikrát na seznamu nominovaných.

Podivný případ se psem

Absolutním vítězem slavnostního večera byla se sedmi oceněními incenace Národního divadla Podivný případ se psem. Hra tak vyrovnala loňských rekordních sedm cen pro muzikál Matilda. Příběh autistického chlapce, který pátrá po člověku, který zabil psa ze sousedství, se proslavil už v knižní podobě. Vyšel také v češtině.

Olivierovu cenu získal například představitel hlavní role, 28letý Luke Treadaway, který tak překvapivě porazil své mnohem známější kolegy Ruperta Everetta, Marka Rylancea a Jamese McAvoye. Za roli chlapcovy matky porota ocenila Nicolu Walkerovou.  

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!