Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Zlíně vyhrál snímek Na stejné notě. Cenu za celoživotní přínos si odveze výtvarník Pištěk

Kultura

  21:44aktualizováno  22:03
Zlín - Francouzský snímek Na stejné notě, který režíroval Michel Boujenah, je nejúspěšnějším snímkem letošního 57. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Film získal diváckou cenu za nejlepší hraný film i cenu dětské poroty. Ceny festivalu se předávaly v pátek při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.

Theodor Pištěk převzal cenu za celoživotní přínos. foto: ČTK

Snímek Na stejné notě vypráví o dvanáctileté talentované violoncellistce, která tají své onemocnění očí. Sblíží se se spolužákem Viktorem, který se naopak potýká se studijními neúspěchy. Porotci ocenili vynikající herecké výkony i nečekaný závěr filmu. „Je typickým příkladem francouzského filmu, je to sice film pro děti, ale i z něj je cítit francouzský šarm,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Více cen získal také německý snímek Goodbye Berlin o teenagerech. Film získal hlavní cenu mládežnické poroty pro hraný film pro mládež i speciální uznání.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti získal snímek Amélie a horský zázrak. „Byli jsme překvapeni výkonem obou herců a lehkostí filmu,“ uvedla porotkyně Klára Issová. Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti si odnesla Vanessa Szamuhelová za roli Jarky ve filmu Pátá loď. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež dostal britský snímek Jsem Charlie, Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež získal britský herec Daniel Huttlestone za roli Shaye ve filmu London Town.

Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal ruský snímek Dvě tramvaje, který podle poroty dobře kombinoval různé techniky. Cena Hermíny Týrlové pro mladého tvůrce do 35 let připadla režisérce Polině Minčenokové za film Moruška.

Zlatý střevíček pro Theodora Pištěka

Mezinárodní odborná porota pro hrané evropské debuty udělila Cenu Evropa za nejlepší evropský debut islandskému snímku Kamenné srdce. Zvláštní cenu poroty za nejlepší evropský debut dostal snímek Sámská krev. Mezinárodní porotě Evropské asociace dětského filmu (ECFA) se nejvíce líbil švédský film Vzhůru do vesmíru. „Kvalitních hraných filmů pro malé děti je strašně málo, tento byl velmi zábavný,“ uvedla Pášmová. Cenu ekumenické poroty dostal indický film Splněný sen, dalšímu indickému snímku My děti ze stanice Beznaděj udělila porota speciální uznání.

02.června 2017 v 22:36, příspěvek archivován: 02.června 2017 v 22:55

Ve Zlíně byl dnes oceněn i výtvarník Theodor Pištěk. Opravdu rád jsem mu osobně poděkoval za všechny úžasné filmy na kterých se podílel. https://t.co/7AASj3aAYH

Diváckou cenu v kategorii animovaných filmů získal japonský film Dárek, cena diváků kanálu ČT:D připadla německému snímku Píp a letadélko. Nejlepším studentským filmem se stal a cenu Zlínský pes si odnesl film Vzpomínky na Gazu.

Na galavečeru byla udělena cena Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež malíři a kostýmnímu výtvarníkovi Theodorovi Pištěkovi. Letošní 57. ročník festivalu navštívilo více než 125.000 lidí, nabídl 326 filmů z 62 zemí světa.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat