Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Nezemřel na rakovinu, tvrdí vědci. Poznatky znovu otevírají debatu o vraždě básníka Nerudy

Kultura

  6:00
Tým šestnácti vědců zkoumal tělo držitele Nobelovy ceny, chilského básníka Pabla Nerudy. Ten zemřel v roce 1973 a věřilo se, že na rakovinu prostaty či komplikace s ní spojené. Podle vědců ho ale rakovina zabít nemohla. Neruda zemřel 12 dní po nástupu Augusta Pinocheta, kterému byl trnem v oku. Ve světle nových poznatků se tak možná vražda jeví reálně.

Básník Pablo Neruda se svou manželkou Matilde v Moskvě. foto: Reprofoto

POHNUTÉ OSUDY: Talentovaného básníka Ortena srazila německá sanitka. Bylo mu 22 let

Pablo Neruda zemřel v roce 1973 ve svých 69 letech v Santiagu de Chile, hlavním městě země. Stalo se tak pouhých dvanáct dnů poté, co vojenský převrat Augusta Pinocheta sesadil demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho.

Manuel Araya, Nerudův osobní řidič, od té doby tvrdil, že za básníkovou smrtí stojí právě Pinochet, který nechal Nerudu zavraždit. Básník Arayovi údajně volal zoufalý z nemocnice těsně před svou smrtí. Byl přesvědčen o tom, že když usne, tak mu injekční stříkačkou píchají něco přímo do břicha. V roce 2013 nařídil chilský soud přezkoumání Nerudových ostatků. Výsledek z roku 2015 přináší nejasné závěry, ale přiznává, že jeho smrt mohl opravdu někdo někdo další. Loni byly ostaky vyzvednuty a Neruda byl pohřben u svého pobřežního sídla na ostrově Isla Negra. Vědecké zkoumání na vzorcích ale pokračovalo.

Rakovina ho určitě nezabila

V pátek skupina šestnácti vědců definitivně vyloučila závěr, že by Nerudu zabila rakovina prostaty. Průvodním jevem této nemoci je takzvaná kachexie, úbytek svalové hmoty a rapidní ztráta na váze.  „To prostě není možné. V jeho těle nebylo po kachexii ani stopy. Neruda byl v době své smrti silně obézní. Všechny ostatní znaky napovídají tomu, že ho spíše než rakovina zabila nějaká infekce,“ vysvětloval doktor Niels Morling z oddělení forenzní medicíny na univerzitě v Kodani. To by znamenalo, že Neruda rakovinu vůbec neměl.

Svědecké výpovědi o posledních dnech Pabla Nerudy se rozcházejí - podle některých byl Neruda prakticky neustále v kómatu. Podle jiných byl plně čilý a diktoval své vzpomínky svoji sekretářce. 

Nové poznatky tak znovu otevírají čilou debatu o Nerudově vraždě. Básník byl vlivným komunistou a mohl být hlasem opozice proti Pinchetově juntě. Také se netajil obdivem k Allendemu, se kterým čile spolupracoval. Mohl tak být jednoduše Pinochetem odstraněn. Tento závěr se ve světle nových zjištění jeví velmi pravděpodobně. 

Pablo Neruda.
Manuel Araya, bývalý řidič a tajemník Pabla Nerudy (1904-1973), chilského básníka, diplomata a držitele Nobelovy ceny za literaturu tvrdí, že básník byl zavražděn.

Na Nerudovu smrt nemají jasný názor ani jeho příbuzní. Rodolfo Reyes, Nerudův synovec, je přesvědčen o tom, že byl básník otráven. Druhý synovec, Bernardo Reyes, zase teorii označil za zbytečnou a nepravdivou fámu.

V roce 2016 o Nerudově životě natočil biografický snímek režisér Pablo Larraín. Ten měl českou premiéru v omezené distribuci 7. září letošního roku.

Pablo Neruda (12. čevence 1904 - 23. září 1973)

Chilský básník, spisovatel, novinář, diplomat a politik. Byl obdivovatelem socialismu. Proslavil se hlavně řadou sbírek surrealistických básní. V roce 1971 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Jeho pohřeb se stal velkou manifestací proti Augustu Pinochetovi a jeho juntě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!