Gieselmann si v textu pohrává s motivy Antona Pavloviče Čechova a vytváří svébytnou verzi Višňového sadu. Vypráví o konci jedné společnosti žijící kdesi na venkovském statku. Nejde však o ruské statkáře z 19. století, ale o svéráznou komunitu "huličů". I proto za statkem nešumí višňový sad, ale plantáž marihuany. V muzikálu zní hudba Tomáše Poláka ze skupiny MIG 21 na texty Xindla X.
Inscenaci nastudovala Martina Schlegelová. Nejbližší reprízy se Na prádle uskuteční 18. a 25. března. Právě tam chce divadelní soubor Letí získat střechu nad hlavou.
Dramatik David GieselmannDavid Gieselmann je jedním z nejúspěšnějších dramatiků současnosti. V Česku uvedlo jeho hry například Divadlo Na zábradlí (Pan Kolpert, Louis a Louisa) a brněnské HaDivadlo (Holubi). Divadlo Letí je nezávislý divadelní soubor s vášní pro nové hry. Všechny uvádí v české či světové premiéře. Hru Plantáž uvádí v koprodukci s produkční a producentskou jednotkou DAMÚZA akčních umělců, kteří nechtějí zapadat do běžného divadelního provozu, chtějí objevovat, provokovat a zkoumat. |
"Gieselmann vykreslil mozaiku příběhů charakterově rozdílných lidí, kteří se střetli na jednom místě a vytvořili si svůj svět. Hra je vtipná, plná banálních situací, které však nekloužou po povrchu, ukazují pokřivené hodnoty dnešní společnosti," podotkla dramaturgyně Marie Špalová.
Muzikál Plantáž nabídl také první hereckou příležitost zpěvačce Anetě Langerové. "Je to opravdu jiné vyjít na pódium za sebe, či se vydávat za někoho jiného - a nepozorovat se přitom," uvedla Langerová, pro kterou je tento projekt divadelním debutem. Při koncertech se prý chová spontánněji, zatímco teď si musí zvykat na nové situace.
Zahrál si i dramatik Mark Ravenhill
Jednu z rolí v novém muzikálu ztvárnil na premiéře také známý britský dramatik Mark Ravenhill. Ten přijel do Česka předat ocenění, které nese jeho jméno a udělovalo se letos podruhé. Cenu získalo Činoherní studio z Ústí nad Labem za inscenaci intelektuální frašky rakouského dramatika Ewalda Palmetshofera s názvem Hamlet je mrtev. Bez tíže. Jejím režisérem byl David Šiktanc. Ocenění má netradiční podobu - jde o kožich, který letos navrhl výtvarník David Černý. Kabát je ostře červený, ozdobený na zádech plyšovými zvířátky; na ramenou mu "sedí" vycpaná žirafa.
"Je to čest, že cena nese moje jméno. Hlavně byli z této informace nadšeni mí rodiče," řekl před ceremoniálem Ravenhill. Podporovat současnou dramatickou tvorbu je podle něj nutné. "Lidé se dnes rychle mění, proto potřebujeme texty, které by to zaznamenávaly," vysvětlil. Loni cenu získalo Pražské komorní divadlo za inscenaci Černé panny.